Bayern München päihitti Borussia Dortmundin Saksan supercupissa – Robert Lewandowski ratkaisi kliinisyydellään

Kuva: Getty Images
Bayern München on voittanut Borussia Dortmundin 3–1 Saksan supercupissa. Pokaali on päävalmentaja Julian Nagelsmannin hänen uransa ensimmäinen, Bayern Münchenille supercupin voitto oli seurahistorian yhdeksäs.
Ottelusta ei tapahtumia puuttunut. Jo 20. minuutilla Dortmundin Jude Bellingham avasi Marco Reusin läpi, mutta tämän laukaus kilpistyi Manuel Neuerin oikeaan jalkaan.
Kun Robert Lewandowski iski Bayern Münchenin johtoon 40. minuutilla, alkoivat Erling Braut Hålandissa näkyä ensimmäiset turhautumisen merkit.
Toista puoliaikaa ehdittiin pelata vain kolme minuuttia ennen kuin Bayern München karkasi 2–0-johtoon. Koko ottelun unessa olleen oikean laitapuolustajan Felix Passlackin puolelta pääsi vapaasti viilettämään Serge Gnabry. Gnabry keskitti, ja pallo pompahteli Thomas Müllerille, jolla oli vaivaton työ painaa peliväline tyhjään verkkoon.
[readmore from=Lewandowski-Robert]
53. minuutilla taakka Hålandin harteilla oli hellitä läpiajomaalilla. Hän oli kuitenkin kiihdyttänyt tilanteeseen selvästä paitsioasemasta.
Borussia Dortmund kavensi ottelun 1–2:een tunnin jälkeen, jolloin Reus lähetti kierteisen unelmakudin Bayernin maalin oikeaan yläkulmaan. Dortmund innostui osumasta ja lisäsi painetta müncheniläisten päädyssä. Peli alkoi olla yhtä päätyä.
Manuel Akanji tuhosi kirivaiheen 74. minuutilla. Oli maalipotku, joka pelattiin lyhyenä. Sveitsiläinen sai pallon alimpana miehenä mutta ei ehtinyt antamaan pitkää avaustaan. Hän hölmöili pelivälineen suoraan Corentin Tolissolle, jonka jaloista kuula kimposi Lewandowskille. Lewandowski oli yksin maalin edessä ja uitti varmasti loppulukemat taululle.
Bayern München -pelaajien juhliessa saavutusta, Håland kävi tyylikkäästi antamassa pelipaitansa katsomossa olleelle lapselle, joka sitä kyltillään erityisesti pyysi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Takavuosien MM-tähti loukkaantui vakavasti – kolme kylkiluuta murtui ja keuhko luhistui osittain
- Suomalaiskaksikosta Ruotsin mestareita kolme kierrosta ennen Allsvenskanin päätöstä
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Expressen: Tässä on Ruotsin uusi päävalmentaja
- Bundesliigassa isojen kohtaaminen – näin kävi Der Klassikerissa