Liverpoolin pelaaja siirtyy Ranskan suurseuraan
Kuva: Getty Images
Liverpoolin laitahyökkääjä Xherdan Shaqiri siirtyy Lyoniin.
Sveitsin maajoukkuelaituri on solminut uuden seuransa kanssa kolmevuotisen sopimuksen. Liverpool saa hänestä kuuden miljoonan euron siirtokorvauksen, joka voi nousta bonusten myötä korkeintaan viidellä miljoonalla eurolla.
Shaqiri, 29, siirtyi Liverpooliin kesällä 2018 Stokesta, jossa hänellä oli vajaan 15 miljoonan euron ulosostoklausuuli. Liverpoolissa sveitsiläistaituri pelasi kaikkiaan 63 peliä, joissa hän teki yhteensä kahdeksan maalia ja syötti yhdeksän. Peliaikaa hän sai keskimäärin 40 minuuttia per ottelu. Shaqiri voitti Liverpoolin kanssa muun muassa kertaalleen Valioliigan ja Mestarien liigan.
Aiemmin urallaan Shaqiri on edustanut myös FC Baselia, Bayern Müncheniä ja Internazionalea. Sveitsin A-maajoukkueessa hän on pelannut 95 kertaa ja esiintynyt viidessä arvoturnauksessa.
Lyon on aloittanut kautensa Ranskan Ligue 1:ssä kahdella tasapelillä ja yhdellä tappiolla.
LUE MYÖS:
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Ranskan toiseksi menestynein seura rajussa ahdingossa – pelottava esimerkki
- Cristiano Ronaldon maajoukkueura jatkuu
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Yhdysvalloissa tapahtuu jotain poikkeuksellista – 16-vuotias poika mättää tehoja samaa tahtia Lionel Messin kanssa
- Johan on valinnanvaraa: Jürgen Klopp nimesi kaksi erillistä kokoonpanoa Saksasta
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä huippulupauksia jäi ulos
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- KuPS hankki ”tulevaisuuden pelaajan” Gambiasta
