Ranskalaissivusto antoi arvosanat Huuhkajien pelistä – Suomelle ei armoa herunut
Kuva: Juha Tamminen
Foot Mercato -sivusto on antanut pelaajille arvosanat tiistaina pelatusta Ranskan ja Suomen välisestä MM-karsintaottelusta.
Huuhkajilla oli avausjaksolla omat hetkensä, mutta hallitseva maailmanmestari oli kokonaiskuvassa selkeästi parempi ja voitti pelin 2-0 Antoine Griezmannin maaleilla.
[readmore from=Huuhkajat]
Foot Mercato ei silitellyt suomalaispelaajien päitä arvioissaan. Jopa Suomen parhaiden pelaajien arvosana on kehnompi kuin Ranskan huonoimpien pelaajien. Ottelun parhaaksi pelaajaksi sivusto valitsi kahden maalin Griezmannin arvosanalla 8. Saman numeron sai myös hänen tutkaparinsa Karim Benzema, joka oli alustamassa kumpaakin osumaa.
Muiksi Ranskan onnistujiksi Foot Mercato laski toppari Raphaël Varanen ja laitapuolustaja Theo Hernándezin arvosanalla 6,5. Ranskan leiristä huonoimman arvosanan saivat oikeana laitapakkina pelannut Léo Dubois ja keskikentällä esiintynyt Adrien Rabiot (5,5).
Foot Mercaton mukaan Dubois ja Rabiot esiintyivät silti vakuuttavammin kuin keskikenttäpelaaja Glen Kamara tai toppari Daniel O’Shaughnessy, joille sivusto antoi Suomen parhaat arvosanat (5). Foot Mercaton mukaan Kamara oli totuttuun tapaan Suomen parhaita pelaajia ja varsinkin ensimmäisellä jaksolla Huuhkajien pelaamisen keskipiste. O’Shaughnessyä sivusto kuvailee Suomen varmimmaksi toppariksi.
Huuhkajien huonoimman arvosanan sai toppari Paulus Arajuuri (3), joka oli Foot Mercaton mukaan auttamattomasti jäljessä Ranskan hyökkääjiä. Kritiikkiä saivat myös toppari Leo Väisänen ja hyökkääjä Joel Pohjanpalo arvosanoillaan 3,5.
Voit katsoa kaikki arvosanat TÄÄLTÄ.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Fifan pomolta merkittävä kannanotto Iranista: ”Ei ole B-suunnitelmaa”
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Virallista: Valioliigan kriisiseura Tottenham julkisti uuden päävalmentajansa
- Kylmät välit: Napoli uhkaa omaa pelaajaansa Romelu Lukakua kurinpidollisilla toimilla
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen