Lehti: Newcastle on valmis tekemään huippuvalmentajalle todella kovan tarjouksen – edelle jäisivät vain Pep Guardiola ja Jürgen Klopp
Kuva: Getty Images
Newcastle on valmis tekemään Erik ten Hagista yhden Valioliigan parhaiten palkatuista managereista, mutta hollantilaisvalmentaja ei ole järin innostunut Ajaxin jättämisestä, kertoo Daily Mail.
Lokakuun alussa Newcastle nousi kertaheitolla maailman rikkaimpien seurojen joukkoon, kun se siirtyi 305 miljoonan punnan kaupassa Saudi-Arabian julkisen investointirahaston (PIF) johtaman konsortion haltuun.
Uusi seurajohto aloitti joukkueen uudistamisen viime viikolla odotetulla tavalla, kun Newcastle kertoi, että kesällä 2019 pestattu Steve Bruce jättää managerin tehtävänsä. Tällä hetkellä joukkue on väliaikaisvalmentaja Graeme Jonesin komennossa.
Daily Mailin mukaan Newcastle on valmis tarjoamaan ten Hagille 11 miljoonan punnan bruttopalkkaa. Valioliigan managereista enemmän tienaavat vain Manchester Cityn Pep Guardiola (£20M) ja Liverpoolin Jürgen Klopp (£15M).
Ten Hag on kuitenkin Ajaxin kanssa erittäin hyvässä lennossa, ja hänellä on epäilyksensä Newcastlen puikkoihin hyppäämisestä. Ajaxissa ten Hag taistelee pokaaleista ja Mestarien liigassa pärjäämisestä, Newcastlessa häntä odottaisi ainakin alkuun Valioliigan putoamistaistelu.
LUE MYÖS:
- Pelaaja aiheutti kaksi punaista korttia – syynä hiukset
- Toimittaja: Lionel Scalonin tulevaisuus ratkeamassa
- Valehteliko media? Israelin pelaajan maalituuletusta tulkittiin väärin tahallaankin
- Vielä jaksaa! Luka Modrić teki maalin Tšekkiä vastaan
- Viiden maalin trilleri – Englanti suli Wembleyllä
- Ylen asiantuntijalla nousi huoli Suomen sankarista: ”Toivon niin paljon”
- Unelmamaalin iskenyt Leo Walta Ylelle: ”No, aika hyvä päivä oli”
- Suomi murskasi vastustajansa – näin Jacob Friis kommentoi Ylelle: ”Monet loistivat”
- Tripla-Jolle! Suomi murskasi San Marinon – maajoukkuedebytantilta hurjat tehot
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:sään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Viiden maalin trilleri – Englanti suli Wembleyllä
- Ylen asiantuntijalla nousi huoli Suomen sankarista: ”Toivon niin paljon”
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Suomi murskasi vastustajansa – näin Jacob Friis kommentoi Ylelle: ”Monet loistivat”
- Sensaatiovoitto Espanjaa vastaan – tässä on Pikkuhuuhkajien EM-karsintalohkon tilanne
- Zinédine Zidane palasi Ranskan maajoukkueeseen – näin päävalmentajan debyytissä kävi
- Unelmamaalin iskenyt Leo Walta Ylelle: ”No, aika hyvä päivä oli”