Huuhkajistakin tutun hyökkääjään Italian reissusta täysi pannukakku – sopimus purettu, mihin seuraavaksi?

Italian Serie B:ssä pelaava Brescia on vapauttanut suomalaisen Simon Skrabbin sopimuksestaan. Skrabbin aika Italiassa jäi pettymykseksi.
Skrabb, 26, siirtyi Italiaan tammikuussa 2020 ruotsalaisesta IFK Norrköpingistä. Brrescia pelasi tuolloin vielä Serie A:ssa ja Skrabbista maksettiin arviolta noin 1,5 miljoonan euron siirtokorvaus. Skrabb teki Brescian kanssa 3,5-vuotisen sopimuksen, joka olisi ollut voimassa aina kesään 2023 saakka.
Aika Italiassa oli kuitenkin kaikkea muuta kuin ruusuilla tanssimista. Loukkaantumiset ja vähäinen peliaika sotkivat suomalaisen suunnitelmia ja Skrabb putosi myös Huuhkajien pelaavasta ryhmästä pois.
Skrabb oli vakiokalustoa Huuhkajien kokoonpanossa vielä EM-karsinnoissa, ja hän pelasi muun muassa EM-kisapaikan varmistaneessa Liechtenstein-ottelussa. Siirron jälkeen Skrabb ei ole enää saanut kutsuja A-maajoukkueeseen.
[readmore from=skrabb-simon]
Brescian paidassa tilille kertyi lopulta vain 21 ottelua, joista kymmenen peliä Serie A:ssa, kymmenen Serie B:ssä ja yksi Italian cupin ottelu. Minuutteja kertyi lopulta yhteensä vain 578 ilman tehomerkintöjä.
Huhut olivat viemässä Skrabbia viime helmikuussa takaisin Ruotsin Allsvenskaniin, mutta siirtoa ei lopulta tapahtunut. Nyt Skrabb on vapaa neuvottelemaan uudesta sopimuksesta ilman siirtokorvausta. Osoitteeksi uumoillaan Allsvenskania tai jopa Veikkausliigaa.
Brescia johtaa tällä hetkellä Serie B:tä. Brescian ykkösmaalivahti on Jesse Joronen, joka on tällä kaudella pelannut 11 sarjaottelua, joista viidest oma maali on pysynyt puhtaana.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla