SJK hankki vahvistuksen Chilestä – ”Haluan olla koko sarjan paras hyökkääjä”

Seinäjoen Jalkapallokerho on hankkinut riveihinsä chileläishyökkääjä Josepablo Monrealin.
Yli 190-senttinen Monreal, 25, siirtyy SJK:hon kotimaansa toiseksi korkeimmalta sarjaportaalta Rangers Talcan joukkueesta.
Aiemmin urallaan hän on pelannut Chilen pääsarjassa 28 peliä ja tehnyt niissä 6 maalia. Lisäksi Monreal on pelannut Meksikon toisella sarjatasolla, Chilen nuorten maajoukkueessa ja esiintynyt Etelä-Amerikan seurajoukkueiden ”Eurooppa-liigassa”, eli Copa Sudamericanassa.
– Ensivaikutelmani seurasta ovat todella hyvät. Pelkästään nämä fasiliteetit ovat vaikuttavat, aivan toisenlaiset kuin siellä mistä tulen, ja kaikki vaikuttaa ammattimaiselta. On myös kiva päästä joukkueeseen, joka taistelee kärkisijoista ja pelityyli sopii itselleni parhaiten. Olen siis erittäin iloinen tullessani tänne, kommentoi Monreal SJK:n sivuilla.
– Haluan myös auttaa tätä seuraa ja sen kannattajia saamaan menestystä tulevalla kaudella. Samalla haluan itse olla koko sarjan paras hyökkääjä. Se on tavoitteeni.
SJK:n päävalmentaja Joaquin Gomez näkee Monrealissa kovan potentiaalin.
– Olen erittäin innoissani toivottamassa Josepablon tervetulleeksi joukkueeseen. Hän on profiililtaan sellainen hyökkääjä, joita ei sarjassa ole paljoa.
– Jo hänen kokonsa ja preesensinsä hyökkääjänä on sellainen, että se tukee koko joukkuetta. Mutta samalla hänellä on teknistä kykyä pelata palloa muiden kanssa. Hänellä on myös valtavasti energiaa juosta ja tehdä töitä joukkueen puolesta, oli meillä pallo tai ei.
– Hän on myös sopivan ikäinen, ja pelannut kuitenkin jo korkealla tasolla Chilessä, Meksikossa sekä nuorten maajoukkueessa. On hienoa päästä työskentelemään hänen kanssaan ja auttamaan häntä saavuttamaan hänen täysi potentiaalinsa.
25-vuotias ja yli 190-senttinen hyökkääjä Josepablo Monreal liittyy SJK:n riveihin.
Lue lisää SJK:n nettisivuilta:
#SJKfi #Veikkausliiga
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Huuhkajille paha takaisku Hollannin ja Puolan pelistä – Saksalle kävi nolosti
- Draamaa! Kuuma trilleri Huuhkajien MM-karsintalohkossa
- Huuhkajilla yksi valopilkku heikossa Norja-ottelussa – ”Puola on pääasia”
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Huuhkajille paha takaisku Hollannin ja Puolan pelistä – Saksalle kävi nolosti
- Huuhkajilla yksi valopilkku heikossa Norja-ottelussa – ”Puola on pääasia”
- Draamaa! Kuuma trilleri Huuhkajien MM-karsintalohkossa
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan