Tuntemattomasta nigerialaisesta tuli tähti Valioliigassa – jalkapalloilijaksi muiden kehotuksesta: ”Halusin papiksi”

Nigerialaishyökkääjä Emmanuel Dennis siirtyi kesällä Club Bruggesta Valioliigaan nousseeseen Watfordiin neljällä miljoonalla eurolla.
Harva oli aiemmin edes kuullut kyseisestä pelaajasta, joten siirto ei noussut suuriin otsikoihin.
Nyt, vajaa puoli vuotta myöhemmin, Dennis, 24, tunnetaan maailmanlaajuisesti jo huomattavasti aiempaa paremmin. Hän on ollut yksi Valioliigan alkukauden komeetoista ja iskenyt jo huimat tehot 7+5.
Kaikki olisi kuitenkin voinut mennä toisin. Dennis paljasti tällä viikolla Sky Sportsin haastattelussa, että vielä kymmenen vuotta sitten hän halusi tulla ”isona” papiksi.
– En koskaan haaveillut ammattijalkapalloilijan urasta. Halusin papiksi, mutta tänä päivänä olen jalkapalloilija, Dennis sanoi.
– Kasvoin perheessä, joka uskoo vahvasti Jumalaan ja käy kirkossa. Kun kävin kirkossa nuorena, ihailin pappia ja ajattelin: ”haluan olla pappi”. Olin tuolloin 13- tai 14-vuotias.
– Kasvoin ja olin hyvä jalkapallossa, ja kaikki sanoivat minulle: ”sinun pitäisi olla jalkapalloilija, koska pelaat todella hyvin”. He työnsivät minua eteenpäin ja nyt minä olen täällä.
Mikäli upotus ei näy, voit katsoa sen täältä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin