Manchester Unitedin tähdet pyysivät anteeksi kuvaa kohuräppärin kanssa – ”En hyväksy minkäänlaista rasismia!”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin laitahyökkääjät Marcus Rashford ja Jesse Lingard ovat pyytäneet anteeksi sen jälkeen, kun heistä levisi yhteiskuva kohuräppäri Wileyn kanssa.
Richard Kylea Cowie, taiteilijanimeltään Wiley, 43, nousi toissa vuonna otsikoihin, kun hän latasi sosiaaliseen mediaan juutalaisvastaisia julkaisuja. Räppäri syytti juutalaisia ”rasisteiksi”, ”käärmeiksi” ja ”pelkureiksi” ja sanoi, että tummaihoisten pitäisi ryhtyä sotaan juutalaisia vastaan.
Julkaisujensa jälkeen Wiley menetti levytyssopimuksensa, ja hän sai porttikiellon Twitteriin. Listahittejä tehtailleen räppärin on tiettävästi ollut vaikea saada kohunsa jälkeen keikkoja.
Rashford, 24, ja Lingard, 29, ikuistettiin Wileyn kanssa yhteiskuvaan yökerhossa Dubaissa. Valioliigassa pelataan seuraavaksi vasta helmikuussa, joten useat pelaajat ovat lähteneet lomailemaan.
Unitedin hyökkääjät julkaisivat anteeksipyyntönsä tiistaina sosiaalisessa mediassa.
– Tämä kuva tuli tietooni, ja ymmärrän nyt, että asiayhteden huomioiden se voidaan helposti tulkita väärin. Haluan korostaa, etten hyväksy minkäänlaista juutalaisiin tai mihinkään muuhunkaan yhteisöön kohdistuvaa syrjivää kielenkäyttöä tai käyttäytymistä, kommentoi Rashford.
– Minulle on kerrottu eräästä kuvasta, joka on tällä hetkellä liikkeellä ja joka voidaan helposti tulkita väärin. Haluan tehdä selväksi, että en hyväksy minkäänlaista rasismia! kommentoi Lingard.
England footballers pictured partying with disgraced rapper Wiley zpr.io/9fTnwes63pbp
I’ve been made aware of a photo circulating currently, that can easily be misconstrued. I want to make it clear that I do not condone any form of racism whatsoever!
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaistähden joukkueen ottelussa raju mellakka Saksassa – poliisihevoset kentällä
- Katso video: Bristol Cityn hyökkääjä iski kauden upeimman maalin
- Haastattelu: Gnistaniin siirtynyt Bogdan Milovanov joutui vaikeaan tilanteeseen Ruotsissa – ”Sirius yritti tehdä elämästäni mahdotonta”
- Vastustajaa lyöneelle Lionel Messille sakot
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- Serie A yritti varoittaa piratismista – video meni pahasti reisille
- Cristiano Ronaldon uusin ennätys ei tullut yllätyksenä
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- SuomiFutiksen ennakko: Ligue 1 on selviytymistaistelua kaikille paitsi yhdelle
- MM-finaalin rettelöitsijöille rajut rangaistukset: pelikieltoa yhteensä yli 20 ottelun edestä
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- Virallista: Jaro myi himoitun hyökkääjälupauksen Ruotsiin – seuran viivyttely kostautui
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- Suomalaiset ovat lähellä europelejä – illalla pamahti yksi käsittämätön tulos
- MM-finaalin rettelöitsijöille rajut rangaistukset: pelikieltoa yhteensä yli 20 ottelun edestä
- Yle: Nyt tärähti – AC Oululta jättikaappaus Veikkausliigassa
- Virallista: Ronaldinho palaa ammattilaiskentille ”romanttinen” tavoite mielessään
- Cristiano Ronaldon uusin ennätys ei tullut yllätyksenä
- Näkökulma: Uutisoimmeko väärin Veikkausliiga-seurojen euromenestyksestä?
- Rio Ferdinand nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa: ”On vain yksi mies”