Ihmisoikeusjärjestöltä jämäkkä vaatimus FIFA:lle – satojen miljoonien korvaukset Qatarin MM-kisoja rakentaneille

Qatarin MM-kisojen alkuun on tänään aikaa kuusi kuukautta ja kaksi päivää. Kisat ovat kenties koko MM-kisahistorian poleemisimmat, sillä niiden myöntämistä Qatarille on arvosteltu muun muassa korruption, ilmastotekijöiden ja urheilullisten syiden vuoksi.
Suurin kritiikki on kuitenkin aina kohdistunut ihmisoikeuskysymyksiin, sillä Qatarin kisojen rakennustyöläisten on raportoitu tehneen töitään ”orjuutta muistuttavissa olosuhteissa”, pienellä korvauksella pitkiä päiviä kuumuudesta kärsien. Guardianin taannoin julkaistussa raportissa arveltiin, että noin 6 500 ihmistä on menettänyt henkensä stadioneja ja infrastruktuuria rakennettaessa.
Nyt kansainvälinen ihmisoikeusjärjestö Amnesty International onkin esittänyt kansainväliselle jalkapalloliitolle FIFA:lle jämäkän vaatimuksen. Amnestyn mielestä FIFA:n pitäisi korvamerkitä ainakin 440 miljoonan dollarin (415 miljoonaa euroa) summa korvaukseksi Qatarissa ihmisoikeusloukkauksia kokeneille sadoilletuhansille vierastyöläisille.
Summa muodostuu siitä, että 440 miljoonaa dollaria on yhtä paljon rahaa kuin se, paljonko FIFA jakaa palkintosummina MM-kisojen osallistujamaille. Amnestyn mielestä FIFA on korvausvelvollinen, sillä se tiesi Qatarin olosuhteista myöntäessään sille kisat vuonna 2010, muttei vaatinut minkäänlaisia parannuksia työntekijöiden suojaksi.
– Ottaen huomioon maan ihmisoikeusloukkaukset, FIFA tiesi – tai sen olisi pitänyt tietää – niistä selvistä riskeistä työntekijöille, kun se myönsi turnauksen Qatarille. Siitä huolimatta Qatarin hakemuksen arvioinnissa ei ollut ainuttakaan mainintaa työntekijöiden oikeuksista tai ihmisoikeuksista, eikä työntekijöiden suojelemiseksi asetettu mitään ehtoja. FIFA on tehnyt aivan liian vähän pienentääkseen niitä riskejä, Amnesty pääsihteeri Agnès Callamard kommentoi avoimessa kirjeessä.
– Sulkemalla silmänsä ennustettavilta ihmisoikeusrikkomuksilta ja epäonnistumalla estämään niitä FIFA edesauttoi vierastyöläisten laajamittaista hyväksikäyttöä MM-kisoihin liittyvissä projekteissa Qatarissa, paljon muussakin kuin stadionien ja virallisten hotellien rakentamisessa.
[readmore from=jalkapallon-MM2022]
Amnestyn mielestä 440 miljoonaa dollaria on minimisumma, joka tarvitaan työntekijöille korvaamiseksi sekä sellaisten aloitteiden tukemiseksi, jotka suojelevat työntekijöiden oikeuksia tulevaisuudessa.
– Vaikka menneitä rikkomuksia onkin myöhäistä enää pyyhkiä pois, FIFA ja Qatar voivat ja niiden pitäisi toimia estääkseen tulevia rikkomuksia tapahtumasta. Korvausten maksaminen turnauksen toteuttamisen eteen paljon antaneille työntekijöille sekä tällaisen hyväksikäytön estäminen enää ikinä tulevaisuudessa, voisi olla merkittävä käännekohta FIFA:n ihmisoikeuksien kunnioittamiseen sitoutumisessa, Callamard jatkoi.
Amnesty pitää sen ehdotusta korvaussummasta kohtuullisena, sillä sen mukaan FIFA saa MM-lopputurnauksesta kaikkiaan kuuden miljardin dollarin (5,67 miljardia euroa) tulot.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia