Lähde: Bayer Leverkusenilla päinvastaiset suunnitelmat suomalaisten jatkoista – Hradeckyn ja Pohjanpalon sopimukset nousivat otsikoihin Saksassa
Kuva: Getty Images
Bayer Leverkusenissa on tällä hetkellä kaksi suomalaista kirjoilla. Ykkösmaalivahti Lukas Hradecky on näillä näkymin tekemässä seuran kanssa jatkosopimuksen, kun taas Turkissa lainalla pelaava Joel Pohjanpalo on myytävänä. Asiasta uutisoi saksalainen Kicker-lehti.
Kickerin mukaan Hradecky ja Leverkusen kävivät jo tammikuussa alustavia keskusteluja jatkosopimuksesta. Silloin keskustelut päättyivät ennen aikojaan, kun Lukaksen asioita hoitava isä Vladimir sairastui. Nyt keskusteluja ollaan jatkamassa.
Sopimusneuvotteluista odotetaan melko helppoja, sillä molempien osapuolien tavoitteena on jatkaa. Hradecky on tällä hetkellä Leverkusenin kapteeni ja ehkäpä tärkein yksittäinen pelaaja. Hänen nykyinen sopimuksensa on katkolla vuoden päästä kesällä.
Turkkilaisessa Rizesporissa huippukautta lainalla pelaava Joel Pohjanpalo saattaa olla myytävänä ensi kesän ikkunassa. Pohjanpalo teki sunnuntaina kauden 15:nnen maalinsa ja nousi jo Turkin Superliigan maalipörssin jaetulle kärkisijalle. Kiinnostusta suomalaista kohtaan on paljon.
Kicker kertoi ennen viikonloppua, että Pohjanpalo on nostanut markkina-arvoaan huomattavasti Turkissa. Mikäli suomalaishyökkääjälle ei löydy käyttöä, voisi hänestä saada peräti 3-5 miljoonaa euroa kesän siirtoikkunassa. Pohjanpalon nykyinen sopimus on päättymässä Hradeckyn tavoin kesällä 2023.
LUE MYÖS:
- UUSIN: Maalipörssin kärkeen! – Joel Pohjanpalon seura teurasti vastustajansa Turkin Superliigassa
- Joel Pohjanpalo voi kirjoittaa nimensä turkkilaiseen jalkapallohistoriaan – jos siihen annetaan sekasorron keskellä mahdollisuus: ”Turha lähteä kitisemään”
- Joel Pohjanpalo puhui avoimesti tulevaisuudestaan ja erityisestä kesästään – kaksi asiaa ovat varmoja
- Huuhkajien maalitykki Joel Pohjanpalo on tehnyt yhden lupauksen Aki Riihilahdelle: ”Stadin derby on jotain, minkä haluaisin kokea”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Kläbo ei olisi olympiavoittaja nyt”
- Veikkausliigaan noussut TPS tiedotti pelaajauutisia
- Daniel Håkansin Lech Poznań kohtaa KuPSin eurokentillä – ”Olemme selviä suosikkeja, mutta…”
- Haastattelu: NK Istran urheilujohtaja Saša Bjelanović avasi Ville Kosken La Liga -siirron taustoja
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- Mestarien liigan playoff-kierros käyntiin: Vinícius-kohu pysäytti pelin
- Juventuksen päävalmentaja Spalletti myönsi shokkitappion jälkeen: “Otimme kolme askelta taaksepäin”
- Nettihuutokaupoista karmea havainto: erikoiset myyntikohteet herättäneet ostajien kiinnostuksen
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla
- Haastattelu: NK Istran urheilujohtaja Saša Bjelanović avasi Ville Kosken La Liga -siirron taustoja
- Daniel Håkansin Lech Poznań kohtaa KuPSin eurokentillä – ”Olemme selviä suosikkeja, mutta…”
- Mestarien liigassa nähdään tänä iltana jotain, mitä ei ole koskaan aikaisemmin nähty
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- HS: Palloliitolla kiusallinen tilanne – tunnetut suomalaiset jalkapalloilijat pelaavat Venäjän kanssa
- KuPSin maalitykki löysi uuden seuran Uzbekistanista