Osa FIFA:n suosittelemista qatarilaishotelleista ei suostunut ottamaan homopariskuntia vastaan

Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA on varoittanut, että se purkaa minkä tahansa qatarilaisen hotellin tai muun palveluntarjoajan MM-kisasopimuksen, jos palveluntarjoaja syrjii homoja.
Ruotsalaisten ja tanskalaisten journalistien tekemän tutkimuksen mukaan osa FIFA:n virallisella suosituslistalla olevista hotelleista ilmoitti, että ne eivät ota vastaan homopariskuntia.
[readmore from=Jalkapallon-MM2022]
Toimittajat esittivät vastanainutta pariskuntaa, joka etsi hotellia häämatkalleen. He ottivat yhteyttä 69 hotelliin saadakseen selville niiden reaktion ehdotettuun varaukseen. Hotelleille ei kerrottu, milloin häämatkan on tarkoitus tapahtua. Miesten MM-kisat pelataan Qatarissa marras-joulukuussa tänä vuonna.
Tutkimuksen mukaan kolme hotellia kieltäytyi ottamasta homopariskunnan varausta vastaan ja yksi niistä ilmoitti, että se olisi vastoin hotellin käytäntöä. Lisäksi 20 muuta hotellia kehotti pariskuntaa välttämään julkisia hellyydenosoituksia vierailunsa aikana.
33 hotellia hyväksyi miespariskunnan varauksen, mutta joka kolmas hotelli kieltäytyi ottamasta varausta vastaan tai esitti huolensa siitä.
Kisojen paikalliset järjestäjätahot ja FIFA ovat aiemmin vakuuttaneet, että kaikki ovat tervetulleita MM-turnaukseen, vaikka homoseksuaalisuus on laitonta Qatarissa.
FIFA:n edustaja kertoi Telegraphille, että se reagoi tutkimukseen käymällä kiireellisiä keskusteluja paikallisten MM-kisajärjestäjien kanssa.
– Mainituille hotelleille tiedotetaan jälleen kerran tiukoista vaatimuksistamme, jotka koskevat vieraiden syrjimätöntä vastaanottamista.
– Hotellien ja kaikkien muiden FIFA:n MM-kisoihin liittyvien palveluntarjoajien, jotka eivät täytä järjestäjien asettamia korkeita standardeja, sopimukset irtisanotaan. Tämän lisäksi mainittuja vaatimuksia vahvistetaan edelleen tiedotustilaisuuksissa, ja niitä seurataan ja arvioidaan myöhemmin FIFA:n MM-kisoihin liittyvien hotellien auditoinneissa ja tarkastuksissa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana