Glen Kamara antoi ainutlaatuisen haastattelun – tsemppiviestejä yli lajirajojen meiltä ja muualta
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien keskikentän tähtipelaaja Glen Kamara on asunut Isossa-Britanniassa 12-vuotiaasta lähtien. Vaikka Kamara on syntynyt ja viettänyt lapsuutensa Suomessa, on hän antanut medialle haastatteluja ja pressikommentteja tähän saakka vain englanniksi. Nyt asia on muuttunut.
Kamara puhui ensimmäisen kerran haastattelussa Suomea, kun hän astui kameroiden eteen ja kävi saunomassa Tim Sparvin kanssa. Haastattelu on toteutettu yhteistyössä Kamaran henkilökohtaisen yhteistyökumppanin Red Bullin kanssa. Koko haastattelu näytetään Ylellä ennen Huuhkajien tiistaista ottelua Bosnia ja Hertsegovinaa vastaan, mutta pätkiä siitä on jo ladattu sosiaaliseen mediaan.
– Moi, mä oon Glen Kamara. Tää on mun ensimmäinen haastattelu suomeks, Kamara totesi Instagram-tililleen lataamassa insertissä, joka löytyy myös Red Bullin IG-stooreista.
Kamaran uusi aluevaltaus poiki heti useita tsemppiviestejä. Tykkäyksensä ja tukensa osoittivat kommenteissa muun muassa Huuhkaja-kollegat Jere Uronen ja Niko Hämäläinen, Arsenalin akatemiassa samaan aikaan pelannut Alex Iwobi sekä rallitähti Kalle Rovanperä.
Juttu jatkuu Instagram-postauksen jälkeen.
Yle jakoi pätkän Kamaran ja Sparvin jutustelusta myös jo netissä julkaisemassaan tekstimuotoisessa jutussa. – Se on oikeasti upeaa pistää Suomi-paita päälle ja tulla Suomeen. Ja sitten kun aina tulen tänne, kaikki sanoo, että: ”Puhu suomea, puhu suomea”, Kamara totesi, selkeällä ja hyvällä suomella. – Me puhuttiin aina englantia. Mä en ymmärrä, miks. Sun suomen kieli on paljon parempaa kuin mun, monivuotinen keskikentän taistelupari Tim Sparv heitti väliin. – Ei oo, Kamara kiisti vaatimattomana. Ottelu Bosnia ja Hertsegovina-Suomi alkaa tiistaina kello 21.45. Lähetys ottelusta starttaa TV2:ssa ja Yle Areenassa kello 21.15 alkaen. Siihen sisältyy myös Glen Kamaran minidokumentti. Juttua muokattu 14.6. kello 18.03. Lisätty tieto Red Bullin osallisuudesta haastattelun tekoon ja poistettu otsikosta Yle.Näytä tämä julkaisu Instagramissa
Glen Kamara meni Tim Sparvin kanssa saunaan ja rohkeni puhua ensimmäistä kertaa suomea kameroiden edessä – Sparv ihmetteli kaksikon vanhaa tapaa yle.fi/urheilu/3-1248…
yle.fi
Glen Kamara meni Tim Sparvin kanssa saunaan ja rohkeni puhua ensimmäistä kertaa suomea kameroiden...
Espoossa kasvanut ja 12-vuotiaana Englantiin muuttanut Huuhkajien tähti Glen Kamara puhuu nyt ensimmäistä kertaa suomea kameroiden edessä.
LUE MYÖS:
- Roberto Mancini ja Zinédine Zidane välttivät Jürgen Kloppin kohtalon Kansojen liigassa
- Huuhkajilta ulostulo Valko-Venäjää ja Ukrainaa koskien – lue sanasta sanaan
- Lukas Hradecky tulenarasta Valko-Venäjän kysymyksestä: ”Jos joku olisi nostanut kättään…”
- Näin Jacob Friis ennakoi Valko-Venäjän kohtaamista: ”Ei ole San Marino”
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski komean maalin maajoukkueessa
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:ään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis