Huuhkajat lähtee taas Bosnian kaatoon – kapteeniksi noussut Lukas Hradecký odottaa aggressiivista vastustajaa: ”Haluavat revanssin”
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajat isännöi Bosnia-Hertsegovinaa lauantaina Töölössä Nations Leaguen ensimmäisellä ottelukierroksella.
Lukas Hradecký ja Glen Kamara kävivät lehdistötilaisuudessa ennen perjantain valmistavia harjoituksia.
Lue päävalmentaja Markku Kanervan mietteet täältä.
Hradecký nousi Huuhkajien kapteeniksi loppuvuonna, kun Tim Sparvin, Joona Toivion ja Paulus Arajuuren kaltaiset konkarit lopettivat maajoukkueuransa. Hradeckýn mielestä kapteenius ei ole muuttanut häntä mitenkään.
– Eipä oikeastaan mitenkään. Sama Luke ollaan edelleen. En ole muuttunut autoritäärisemmäksi. Ihan omalla turvallisella tyylillä johdetaan ja jeesataan jätkiä. Tuomarille pitäisi käydä sanomassa enemmän jotain. Se on kapteenin valtti, Hradecký nauroi.
Huuhkajien maalivahti uskoo Bosnian haluavan lauantaina revanssia. Hradecký olettaa Bosnian tulevan aggressiivisesti päälle prässi- ja kaksinkamppailupelaamisessa.
[readmore from=Huuhkajat]
– Yleisesti puhuen uskon heidän haluavan pienen revanssin, sillä voitimme heidät viimeksi Zenicassa. Sen vuoksi Bosnia on varmasti hieman motivoituneempi, ja siten he prässäävät meitä enemmän. Meillä on Kamaran, Robert Ivanovin ja Daniel O’Shaugnessyn kaltaisia pelaajia, jotka kykenevät avaamaan peliä hyvin. Olen luottavainen sen suhteen, että kykenemme murtamaan Bosnian prässin. Kamara odottaa innoissaan alkavaa Nations Leaguen urakkaa. Kamaran sarjakausi päättyi vajaa kaksi viikkoa sitten Skotlannin cupin finaaliin. Kamara ja Rangers kruunattiin cupin mestariksi. – Kaikki olemme innoissamme. Edessä on neljä suurta ottelua. Jotkut vastustajat ovat tuttuja ja jotkut eivät. Edessä on uusia kokemuksia. Toivottavasti voimme saada hyvät tulokset niin kotona kuin vieraissa. – Olen hyvässä iskussa. Olen ollut kymmenisen päivää vapaalla ja tapasin joukkueen hiljattain. Odotan innolla seuraavia otteluita. Lauantai-illan huippuottelu potkaistaan käyntiin klo 19.00. Yle TV2 televisioi ottelun. Ylen studio käynnistyy klo 18.00. LUE LISÄÄ:
Tuukka Ikkeläjärvi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- Fifan rauhanpalkinnon voittaja on lähellä sytyttää sodan
- Haastattelu: Petri Vuorinen kaipaa jatkuvuutta HJK:hon
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- Haastattelu: Petri Vuorinen kaipaa jatkuvuutta HJK:hon
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Fifan rauhanpalkinnon voittaja on lähellä sytyttää sodan
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa