Italian Serie A:han merkittävä sääntömuutos – mestaruustaistoihin lisää jännitystä

Italian Serie A:n mestaruus ratkaistaan ensi kaudesta lähtien playoff-ottelulla, jos kaksi joukkuetta päätyy samaan pistemäärään, kertoo ESPN.
Maan jalkapalloliitto vahvisti sääntömuunnoksen saatuaan siihen hyväksynnän pääsarjaseuroilta.
Aiemmin Serie A:ssa on vertailtu ensimmäiseksi keskinäisiä otteluja, jos joukkueet ovat päätyneet samaan pistemäärään. Monissa Euroopan sarjoissa käytetään ensisijaisesti maalieroa ratkaisemaan tasapisteisiin päätyneiden joukkueiden sijoitukset.
Serie A:n playoff-ottelussa ei pelata jatkoaikaa, vaan vuorossa on heti rangaistuspotkukilpailu, jos joukkueet ovat varsinaisen peliajan päättyessä tasatilanteessa.
Keskinäisiä otteluja käytetään yhä ensisijaisena erottajana taulukon kaikkien muiden sijojen välillä.
Serie A:n mestaruus on vain kerran aiemmin ratkaistu playoff-ottelussa, kun Bologna voitti Internazionalen 2-0 vuonna 1964. Jos mestaruus olisi tuolloin ratkaistu keskinäisten otteluiden perusteella, mestaruus olisi mennyt Interille.
Italian hallitseva mestari on AC Milan, joka voitti Scudetton kahden pisteen erolla Interiin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia