Virallista: Yksi kotimaisten kenttien kuuluisimmista pelaajista vaihtaa veikkausliigaseuraa
Kuva: Juha Tamminen
Seinäjoen Jalkapallokerho ja AC Oulu ovat sopineet loppukauden mittaisesta lainasiirrosta, jonka myötä keskikenttäpelaaja Moshtagh Yaghoubi pelaa syksyn loppuun SJK:ssa. Yaghoubi, 27, kuuluu kahdesta syystä tunnetuimpiin veikkausliigapelaajiin. Yhtäältä hän voi olla laadukas vahvistus oikeastaan mille tahansa joukkueelle, mistä kertoo seitsemän pelattua A-maaottelua vuosina 2013–18. Toisaalta hän on temperamenttisen pätkätyöläisen ja ongelmapelaajan maineessa. Keikka AC Oulussa päättyi Kalevan mukaan siksi, että hän otti yhteen seurajohdon kanssa.
– Tosi hyvillä fiiliksillä tulen takaisin. Vielä olen loukkaantuneena, että tässä menee pari viikkoa ennen kuin pääsen kentälle. Mutta on todella kiva tulla tänne laittamaan itseni kuntoon ja siitä peleihin. Haluan pistää itseni mahdollisimman hyvään kuntoon ja sitä kautta auttaa joukkuetta. Haluan saavuttaa jotain hienoa SJK:n kanssa, Yaghoubi totesi tiedotteessa.
Yaghoubi pelasi SJK:ssa jo kertaalleen vuonna 2019. Tuolloinkin sopimus purettiin ennen kauden päätöstä.
– Se vielä lisää fiilistä, kun on niin paljon tuttuja sekä frendejä täällä jo viime kaudelta sekä aiemmalta kerralta Seinäjoelta. Tosi kiva tulla takaisin. Uskon myös, että viihdyn hyvin täällä. Viihdyin kyllä viimeksikin, mutta nyt luulen, että viihdyn vielä paremmin.
Yaghoubi ja SJK:n päävalmentaja Joaquin Gómez tuntevat toisensa entuudestaan. Molemmat edustivat viime kaudella HIFK:ta.
– Olemme todella iloisia saadessamme pelaajan kuten ”Mosa” meidän mukaamme. Hän tuo joukkueeseen lisää jotain sellaista, mitä joukkueesta on ehkä hieman puuttunut alkukaudesta. Hän tuo lisää laatua ja kilpailua keskikentällemme, virkkoi Gómez.
SJK kilpailee tällä hetkellä Veikkausliigan keskikastissa. Se on yhden pisteen päässä Ilveksestä, joka pitää hallussaan viimeistä mestaruussarjaan oikeuttavaa tilaa. Tosin SJK on pelannut yhden ottelun vähemmän.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yle: Oiva Jukkola jättämässä Veikkausliigan – uusi seura tuttu Mestarien liigasta
- Huuhkajista tutun Joni Kaukon uusi seura selvillä – paluu Intiaan
- Kaikki Nations Leaguesta 2026–2027
- Virallista: IF Gnistan lainasi pelaajan Helsingborgista
- Benji Michel lähtee HJK:sta – jätti jo jäähyväisensä
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös
- Inter vahvistuu Ruotsista saapuvalla hankinnalla
- Glen Kamaran valmentaja vaihtumassa
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Virallista: HJK vahvistaa hyökkäystään – ”Tuo kentälle erilaisen vaihtoehdon”
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Haastattelu: Valentín Gasc kertoi mielipiteensä maineestaan – ”Olen kuullut paljon puhetta siitä”
- Benji Michel lähtee HJK:sta – jätti jo jäähyväisensä
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Inter vahvistuu Ruotsista saapuvalla hankinnalla
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä