Veikkausliiga-tähti paljastaa: Säärisuojissa suomalaislegendan kuva – ”Kyllä mä luulen, että se tietää”

Veikkausliigan tähtipelaajiin lukeutuva Petteri Forsell paljastaa käyttäneensä jo kymmenen vuoden ajan säärisuojia, joita koristaa suomalaislegenda Jari Litmasen kuva.
FC Interiä edustava Forsell, 31, kertoo, että idea litti-säärisuojiin tuli turkkilaisseura Bursasporissa vietetyn kauden (2012-13) aikana, jolloin hänen kaikilla joukkuekavereilla oli ”hienoja säärisuojia”.
– Ne on ollut mulla kymmenen vuotta. Silloin kun menin Turkkiin, niin siellä oli pelaajilla kaikkia hienoja suojia. Niihin pystyi tekemään mitä vaan kuvaksi ja sait päättää minkä kokoiset ne ovat. Yhdellä chileläisellä oli kymmenen sentin mittaiset suojat. Ne tehdään Italiassa käsityönä, niin käsitin. Laitoin vain oman nimen ja mietin, että mitä muuta. Sinivalkoiset ja ajattelin omia idoleita. Sitten siihen tuli se ja siihen aikaan numeroni oli seiska, niin siihen tuli myös se. Samoilla vedellään vieläkin ja ne ovat tosi hyvät suojat. Hiilikuitua, ohuet, mutta suojaavat tosi hyvin, Forsell kertoo Veikkausliiga: Suomen parasta sarjajalkapalloa -podcastissa.
Forsellin mukaan myös Litmanen on tietoinen siitä, että keskikenttätaituri käyttää hänen kuvallaan varustettuja säärisuojia.
– Kyllä mä luulen, että se tietää. Ei ole Litin kanssa puhuttu, kun ollaan silloin tällöin nähty maajoukkuetapahtumissa, mutta luulen, että se tietää, Forsell sanoo.
Suomen kaikkien aikojen parhaimpiin jalkapalloilijoihin lukeutuvalla Litmasella on myös ollut vaikutusta Forsellin uraan. Forsell luki nuorena poikana Litmasen kirjan ja tajusi, kuinka paljon ammattilaisjalkapalloilijan pitää harjoitella.
– Mullekin sanotaan, että on lahjakas, mutta sain sen työmoraali-idean, kun luin sen Litin ekan kirjan. En muista minkä ikäisenä, mutta sieltä tajusin, kuinka paljon pitää harjoitella Tuskin yhtä paljon harjoittelin kuin Litti. Tai voi olla, että harjoittelin, mutta vääriä asioita. Kyllä pitkät päivät hallilla vietin ja jostain kumman syystä potkin palloa paljon seinään. Siinä tuli ihan hyvä potku hommattua ja harjoittelin ykköstatseja ja syöttöjä ja kaikkea mitä betoniseinään voi futishallissa harjoitella. Ei ole mistään taivaasta tippunut lahjaksi mulle, että osaan molemmilla jaloilla potkaista. Siihen on käytetty sen verran aikaa, että moni muu ei ole, Forsell kertoo.
– Sen verran Litti on mun idoli, että sieltä mä sain sen idean. En muista mikä sen kirjan nimi on, se ei ole se uusi kirja vaan se ensimmäinen.
Forsell on ollut kuluvalla kaudella Veikkausliigan tehokkain pelaaja. Hän on tehnyt 18 ottelussa kuusi maalia ja antanut kymmenen maalisyöttöä.
Lähde: Veikkausliiga: Suomen parasta sarjajalkapalloa -podcast
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla