Lähde: Nämä neljä valmentajaa ovat ehdolla Chelsean manageripestiin
Kuva: Getty Images
Valioliigajätti Chelsea päätyi keskiviikkona yllättävään ratkaisuun ja antoi potkut saksalaismanageri Thomas Tuchelille.
Potkut olivat monestakin eri syystä yllättävät. Vaikka Chelsean peli on ollut alkukauden aikana sekaisin, se on silti Valioliigassa kuudennella sijalla, viisi pistettä sarjakärki Arsenalia perässä. Lisäksi Chelsea törsäsi kesän siirtomarkkinoilla yli 250 miljoonaa puntaa Tuchelin haluamiin pelaajiin. Tuchelia tuettiin siirtomarkkinoilla, mutta heti sen sulkeuduttua hänelle ei annettu aikaa ajaa uusia pelaajia sisään.
Täytyy myös muistaa, että Tuchel luotsasi Chelseaa vain noin puolentoista kauden ajan, ja onnistui siinä ajassa voittamaan seuralle Mestarien liigan. Valioliigassakin joukkue ylsi viime kaudella kolmanneksi, mikä oli aikalailla maksimisuoritus ottaen huomioon Manchester Cityn ja Liverpoolin ylivoiman.
Mutta kenestä tulee Tuchelin korvaaja? Se on tämän hetken kuumin kysymys.
Independent listasi verkkosivuillaan neljä nimeä, joista Chelsea valinnee uuden managerinsa.
Kaikkein todennäköisimpänä vaihtoehtona pidetään Brightonin managerina toimivaa Graham Potteria. 47-vuotias englantilaisluotsi on tehnyt loistavaa jälkeä Lokeissa ja viime kaudella joukkue sijoittui Valioliigassa yhdeksänneksi. Kuluva kausi on alkanut vieläkin hohdokkaammin ja Brighton on kuuden ottelukierroksen jälkeen neljäntenä, vain kaksi pistettä kärjestä.
Muina mahdollisina vaihtoehtoina pidetään vapailla markkinoilla olevia Mauricio Pochettinoa ja Zinedine Zidanea sekä lontoolaisseuran ex-manageri José Mourinhoa.
Telegraphin mukaan Chelsean apuvalmentaja Anthony Barry toimii seuran väliaikaismanagerina, kunnes Tuchelin korvaaja löytyy.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa