Näkökulma: Yksi Markku Kanervan pelaajavalinta herättää ihmetystä – millä näytöillä kutsu Huuhkajiin oikein tuli?

HELSINKI. Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva julkisti tänään, keskiviikkona, joukkueensa tuleviin Nations Leaguen otteluihin. HJK:ssa melko vähäisellä vastuulla olleen Pyry Soirin valinta herättää ihmetystä.
Soiri on pelannut tällä kaudella HJK:n riveissä Veikkausliigaa yhteensä vain 484 minuuttia kymmenessä ottelussa. Lisäksi vastuuta tuli viime torstaina Eurooppa-liigan ottelussa Real Betisiä vastaan, kun HJK selvästi kierrätti miehistöään ennen Veikkausliigan runkosarjan päätösottelua Honkaa vastaan.
Vastuu on ollut vähäistä, eivätkä otteet ole olleet millään tapaa edes HJK:n parhaimmistoa, vaikka peliaika onkin viime aikoina hieman kasvanut. Soiri on pelkästään HJK:n sisällä kerännyt vasta 20:nneksi eniten minuutteja. Jo pelkästään HJK:n riveissä laidalla Soirin kanssa peliajasta kilpaileva Santeri Hostikka on ollut huomattavasti vaarallisempi kuin Soiri ja pelannut huomattavasti enemmän. Veikkausliigassa Soiria enemmän on pelannut yli 200 pelaajaa.
Kanervan papereissa Soiri on ollut tietynlainen luottopelaaja aina vuoden 2017 maajoukkuedebyytistään Kroatiaa vastaan saakka. On silti perusteltua kysyä, mitkä asiat todella nostavat Soirin tällä hetkellä Huuhkajiin.
Yksi puoltava tekijä on ehkäpä se, että Soiri on monikäyttöinen laitapelaaja, joka pystyy pelaamaan laidalla hyökkäävämmässä roolissa wingbackina. Huuhkajissa Soirin edellä nokkimisjärjestyksessä ovat silti ainakin Nikolai Alho, Jere Uronen sekä Ilmari Niskanen. Myös Mikael Soisalo on ollut hyökkäyssuuntaan vaarallisempi viime aikoina Suomen paidassa.
Käytännössä Soirin rooli tulee olemaan tulevissa Nations Leaguen ottleuissa Romaniaa ja Montenegroa vastaan pieni. Uronen on vasemmalla laidalla avauksen wingback ja Alho oikealla. Niskasta peluutettiin viime kesänä vasemmalla, vaikka hän melko umpioikeajalkainen onkin. Seurajoukkueessaan Dundee Unitedissa Niskanen on pelannut tällä kaudella pääosin hyökkäävänä laiturina, mutta on varmasti Kanervan papereissa nimenomaan wingback.
Hyökkääviin rooleihin Soirin edellä on useita pelimiehiä, kuten Robin Lod, Fredrik Jensen ja Robert Taylor, joista jokainen pystyy pelaamaan myös laidalla. Luultavasti Soirin valintaa puoltaa se, että Kanerva pyrkii tappioasemassa tuomaan laidoille hyökkäävämmät vaihtoehdot, jotka pyrkivät haastamaan laidalla ja saamaan keskityksiä boksiin. Tässä roolissa Soiri on usein Huuhkajissa nähty, mutta näytöt ovat jääneet varsinkin viime vuosina melko ohuiksi.

- Huuhkajat menetti potentiaalisen maajoukkuetähden – Markku Kanerva kommentoi myös Malick Thiawin tilannetta: ”Katsotaan, miten ura AC Milanissa etenee”
- Tässä on Huuhkajien joukkue ratkaiseviin Nations League -otteluihin – onko yksi upea maajoukkueura päättymässä?
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Vahvistus: Ruotsi on antanut potkut päävalmentajalleen
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- Katso: Intiassa todistettiin satumaista maalia – ”Tämä on paras maali, jonka olet koskaan nähnyt”
- AC Milanin kapteeni kritisoi seuran toimintaa: ”Moni asia unohtuu näinä päivinä”
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Aftonbladet: Ruotsin liitto päätyi nyt kovaan ratkaisuun
- Suomalaislupaus pääsi mukaan arvostetulle listalle
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Hälytyskellot soivat, kun Ruotsin syöksykierre jatkui maanantaina Kosovoa vastaan
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- Aftonbladet: Ruotsin liitto päätyi nyt kovaan ratkaisuun
- Uskomaton tarina: Helsinkiäkin pienempi maa MM-kisoihin!
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Katso: Intiassa todistettiin satumaista maalia – ”Tämä on paras maali, jonka olet koskaan nähnyt”
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä