Veljekset taistelevat avauksen paikasta MM-mestarisuosikin riveissä: ”Olisin entistä onnellisempi, jos hän pelaisi”
Qatarin MM-lopputurnaus potkaistaan käyntiin sunnuntaina. Hallitseva maailmanmestari Ranska kuuluu tälläkin kertaa ennakkosuosikkien joukkoon.
Lucas Hernández oli yksi edellisten MM-kisojen astetta tuntemattomammista tähtipelaajista. Tuolloin Atléticoa edustanut Lucas pelasi uransa ensimmäisen arvoturnauksen, nousi Ranskan avauskokoonpanoon ja voitti maailmanmestaruuden pelattuaan loistavat kisat. Vuotta myöhemmin hän siirtyi Bayern Müncheniin 80 miljoonalla eurolla.
Topparina ja vasempana laitapuolustajana tunnettu Lucas on kärsinyt rikkonaisesta syksystä loukkaantumisen vuoksi, mutta ehti kuntoutua MM-kisoihin mennessä.
– Ajattelin, ettei vammani olisi niin vakava. Henkisesti olen hyvin vahva. Minun piti tehdä paljon töitä kuntoutuakseni. Olen kiitollinen Bayernin lääkärihenkilökunnalle. Olen onnellinen ja ylpeä voidessani olla täällä.
Vielä ei ole tiedossa, peluuttaako maajoukkuevalmentaja Didier Deschamps Lucasia topparina vai vasempana laitapuolustajana. Ranskalaismedian mukaan Deschamps harkitsee peluuttavansa pelaajaa laitapuolustajana.
– Pitää paikkansa, että viime aikoina pelaan paljon enemmän topparina, mutta olen pelannut Bayernissa edelliset kolme ottelua vasempana laitapuolustajana. Se on pelipaikka, jonka tunnen täydellisesti ja tunnen oloni hyväksi sillä paikalla. Vasemman laitapuolustajan ja topparin pelipaikat on ne, jotka tunnen täydellisesti. Voin olla rauhassa molemmilla paikoilla. Teen kaikkeni kentällä, jos valmentaja päättää peluuttaa minua vasempana laitapuolustajana, Lucas vakuutti perjantaisessa lehdistötilaisuudessa.
Lucas kilpailee paikasta avauskokoonpanossa veljensä Theo Hernándezin kanssa. AC Milania edustava Theo on noussut Serie A:ssa pelipaikkansa ehdottomaan eliittiin. Lucasille on kunnia päästä pelaamaan MM-kisoissa veljensä kanssa.
– Minulle on ylpeydenaihe kilpailla pelipaikasta veljeni kanssa. Se on totuus. On uskomatonta pelata MM-kisoissa veljeni kanssa ja otamme kaiken ilon irti tästä tilanteesta. Pitää paikkansa, että kilpailemme pelipaikasta. Olen ylpeä ja todella onnellinen, jos pääsen pelaamaan, mutta olisin vielä entistä onnellisempi, jos veljeni pelaisi. Se, että näkisin veljeni pelaamassa MM-kisoissa, olisi uskomatonta.
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt se on varmaa! Arsenal hakee historiansa ensimmäistä Mestarien liigan finaalivoittoa
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku
- Mediatiedot: Suomea edustanut Dario Naamo, 20, valitsee Irakin maajoukkueen
- Valmentaja kehottaa Pikkuhuuhkajien pelaajaa vaihtamaan maajoukkuetta: ”Jos hänellä on mahdollisuus mennä MM-kisoihin…”
- Suomen Cupin otteluparit arvottu
- Mika Väyrynen: huolestuttava huomio Veikkausliigasta
- Djurgården nappasi hurjan murskavoiton – Honkavaara: ”En ehkä odottanut näitä lukemia”
- Haastattelu: FC Interin Jussi Niska tähtää ulkomaille
- FF Jarolle surkeita uutisia – laitahyökkääjän kausi ohi
- Lahden päävalmentaja suuttui HJK-ottelun tuomaritoiminnasta – käytti esimerkkinä Lionel Messiä ja José Mourinhoa
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku
- Mika Väyrynen: huolestuttava huomio Veikkausliigasta
- Djurgården nappasi hurjan murskavoiton – Honkavaara: ”En ehkä odottanut näitä lukemia”
- Nyt se on varmaa! Arsenal hakee historiansa ensimmäistä Mestarien liigan finaalivoittoa
- Suomen Cupin otteluparit arvottu
- Bayernilta ilkeä temppu – PSG:n suunnitelmat uusiksi ennen kohtalon ottelua
- Mediatiedot: Suomea edustanut Dario Naamo, 20, valitsee Irakin maajoukkueen
- Valmentaja kehottaa Pikkuhuuhkajien pelaajaa vaihtamaan maajoukkuetta: ”Jos hänellä on mahdollisuus mennä MM-kisoihin…”
- Swansea-fanit haltioituivat Leo Waltan suorituksesta – valmennukselle kova vaatimus
- Haastattelu: FC Interin Jussi Niska tähtää ulkomaille