Hurjaa ylivoimaa! Interin hyökkääjä ahnehti neljä maalia Serie A:ssa
Salernitanan kotiyleisö sai todistaa lauantaina varsin harvinaista temppua, kun Internazionalen hyökkääjä Lautaro Martínez mätti peräti neljä maalia piskuisen Salernitanan verkkoon. Vaikka hänet vaihdettiin kentälle vasta 55. minuutilla, hän vastasi ottelun kaikista maaleista.
Lautarolla oli allaan parin ottelun maaliton putki Italian Serie A:ssa. Se katkesi lauantaina toisella jaksolla, kun argentiinalainen juoksi puolustuslinjan taakse ja viimeisteli Marcus Thuramin matalan keskityksen maaliin ohi vastaan syöksyneen Guillermo Ochoan.
Toinen syntyi samalla tavalla yhdellä kosketuksella, mutta tällä kertaa takaviistoon annetusta niin sanotusta ”cut back -syötöstä”.
Hattutemppu tuli valmiiksi, kun Thuram kaadettiin rangaistusalueella noin 85. minuutin paikkeilla. Vastuun pilkusta sai Lautaro, joka sijoitti pallon maalin keskelle Ochoan aavistaessa oikealle.
Neljännen osumansa Lautaro herkutteli samalla kaavalla kuin toisensa. Salernitanan puolustus antoi hänelle liikaa tilaa, ja hänellä oli helppo työ tuikata yksi siitä itselleen lisämaali.
Inter johtaa Italian sarjaa. Se on tasapisteissä AC Milanin kanssa, mutta Inter on noussut paikallisvastustajansa ohi paremman maalieron turvin. Lautaro on tehnyt seitsemään otteluun yhdeksän maalia, mikä on lähes puolet koko joukkueen maalisaldosta (19).
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Maalitykki jättää VPS:n
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Maalitykki jättää VPS:n
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Haastattelu: Huuhkajiin tähtäävä Timo Stavitski juhlii Allsvenskanin mestaruutta – ”Tämä on mulle aivan upea juttu”
- Pelaako Lionel Messi MM-kisoissa? Nämä sanat herättävät huolta