AC Milan etsii uutta päävalmentajaa. 

Stefano Piolin rooli joukkueen peräsimessä on kyseenalaistettu.

AC Milan pelaa heikkoa kautta ja seurajohto harkitsi toden teolla joulun välipäivinä antavansa Piolille potkut. Seurajohto päätti kuitenkin pitää Piolin joukkueen päävalmentajana, sillä seura ei löytänyt riittävän laadukkaita korvaajavaihtoehtoja.

Italialaislehdistön mukaan Pioli jättää AC Milanin viimeistään kuluvan kauden jälkeen. 

SportItalian saamien tietojen mukaan Zlatan Ibrahimovic ja Geoffrey Moncada yrittävät vakuuttaa seuran toimitusjohtajana työskentelevän Giorgio Furlanin siitä, että Antonio Conte olisi oikea vaihtoehto joukkueen uudeksi päävalmentajaksi.

Furlani haluaisi ennemminkin palkata Bologna-luotsi Thiago Mottan joukkueen päävalmentajaksi.

Ibrahimovic liittyi AC Milanin seurajohtoon joulukuussa. Moncada on sen sijaan työskennellyt seurajohdossa jo vuosien ajan.

Lähteen mukaan Conte haluaisi palata työskentelemään Milanoon. Conte valmensi Internazionalea vuodet 2019-21, ja johdatti seuran Serie A:n mestariksi.