MM-kisoissa vielä neljän vuoden päästä? Nyt puhuu Lionel Messi
Lionel Messi täyttää tänään keskiviikkona 39 vuotta. Argentiinalaislegenda ei ole kahdessa MM-kisapelissä näyttänyt vanhentuneen päivääkään Yhdysvalloissa Inter Miamissa pelatessaan, sillä hän on iskenyt peräti viisi maalia.
Messi on aina perustanut pelinsä peliälyyn ja taitoon, joten vaikka ikää on, hän saattaa olla niin poikkeuksellinen pelaaja, että hän voi pelata MM-kisoja vielä neljän vuoden päästä.
– En tiedä. Rehellisesti en mieti asiaa juuri nyt. Se tuntuu kaukaiselta, mutta kuten sanoin, elän päivän kerrallaan ja keskityn nykyhetkeen, Messi kommentoi muun muassa Goalin ja Fabrizio Romanon mukaan.
Messi olisi Espanjassa, Portugalissa ja Marokossa pelattavissa MM-kisoissa 43-vuotias. Vertailun vuoksi Uzbekistanin verkkoon kahdesti osunut Cristiano Ronaldo on nyt 41-vuotias.
– Jatkan vielä jonkin aikaa. Pelaan niin kauan kuin pystyn tekemään tulosta, pysyn kunnossa ja minusta on apua joukkuekavereilleni. Niin kauan jatkan, Messi sanoi.
Messin suuruutta saatetaan todistaa vielä kerran lohkovaiheessa, kun Argentiina kohtaa Jordanian perjantaina.
Voi kuitenkin olla, että legendaa lepuutetaan ennen pudotuspelejä, sillä Argentiinalla ei ole ottelussa mitään panosta. Maa on varmistanut lohkovoiton kaadettuaan Algerian ja Itävallan.
Jos et näe alla olevaa X-päivitystä, voit katsoa sen tästä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-kisoissa vielä neljän vuoden päästä? Nyt puhuu Lionel Messi
- Hurja huhu: Markku Kanerva ehdolla yllättävän maajoukkueen päävalmentajaksi
- MM-kisoihin tulossa uusi käytäntö – näin rangaistuspotkukilpailut voivat muuttua
- Brasilialle huippu-uutisia – MM-tähti palaa kehiin monen vuoden tauon jälkeen
- Kuva julki: Tämä Englannin pelaaja kieltäytyi kättelemästä Thomas Parteyta
- Cristiano Ronaldolta kysyttiin Lionel Messistä – latasi tylyt sanat
- Jude Bellinghamilta nöyrä ele MM-kisoissa – ”En ansainnut tätä”
- Harry Kane: Uskomaton moka!
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Jalkapallon MM-kisat 24.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Cristiano Ronaldolta kysyttiin Lionel Messistä – latasi tylyt sanat
- Iranin joukkue jätti paperille viestin MM-kisapelinsä jälkeen
- Peter Schmeichel: ”Lionel Messin ensimmäinen maali olisi pitänyt hylätä”
- Harry Kane: Uskomaton moka!
- LIVESEURANTA: Cristiano Ronaldo teki historiaa! Portugali murskasi Uzbekistanin
- Näkökulma: Nyt on aika penkittää Lionel Messi
- Jude Bellinghamilta nöyrä ele MM-kisoissa – ”En ansainnut tätä”
