Jalkapallon MM-kisat ovat käynnissä, ja maalintekotaistelu käy kuumana.

Neljän vuoden takaisissa kisoissa Kylian Mbappé ja Lionel Messi olivat turnauksen kaksi kovinta maalintekijää.

Maalimittelön keskiössä on jälleen sama kaksikko.

Mbappe on tuoreeltaan kommentoinut maalintekokilpailuaan Messin kanssa.

– Tiesin, että Messi tulee tekemään maaleja. Hän tekee maaleja aina. Aion jatkaa maalien tekemistä auttaakseni joukkuettani etenemään mahdollisimman pitkälle.

Sekä Messi että Mbappé jahtaavat historiallista ennätystä, sillä MM-kisojen kaikkien aikojen parhaan maalintekijän asema on molempien ulottuvilla.

Messi nousi avausottelunsa hattutempun ansiosta jo tasoihin 16 MM-kisamaalia viimeistelleen Miroslav Klosen kanssa.

Mbappé hengittää kaksikon niskaan. Kärkimies viimeisteli Ranskan MM-avauksessa kaksi osumaa Senegalin verkkoon, ja on enää kahden maalin päässä Klosen ja Messin ennätyslukemista.

– Jokainen tekemäni maali vie minut lähemmäs ennätystä, Mbappé sanoi.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨 Kylian Mbappé: “I knew that Leo Messi was going to score goals… he ALWAYS scores!”.

“I’m going to keep scoring goals to help my team go as far as possible”.

“And of course, by scoring, I'll get closer to the record”.

Linkki twiittiin

LUE MYÖS: