FIFA haluaa jatkaa sääntökokeilua – paitsio muuttuisi merkittävästi

Kansainvälinen jalkapalloliitto (FIFA) haluaa, että lajin säännöistä päättävä elin (IFAB) jatkaa kokeiluja, jotka mullistaisivat tämänhetkisen paitsiosäännön, kertoo Athletic.
Ehdotetussa muutoksessa hyökkääjä välttäisi paitsion, jos mikä tahansa osa hänen vartalostaan, jolla voi tehdä maalin, on syöttöhetkellä samalla tasolla toiseksi alimman puolustajan kanssa.
Nykysäännön mukaan hyökkääjä on paitsioasemassa, jos hän on syöttöhetkellä lähempänä vastustajan maaliviivaa kuin pallo ja toiseksi alin vastustaja, edellyttäen, että hän on vastustajan kenttäpuoliskolla. Nykyinen sääntö on ollut voimassa vuodesta 1990 asti.
Sääntöuudistuksen myötä hyökkääjä voisi siis olla käytännössä lähempänä maalia kuin puolustaja, kunhan jokin osa hänen kropastaan on samalla linjalla.
Ajatuksena on, että muutos vähentäisi paitsioiden määrää ja helpottaisi niiden havaitsemista. Sillä olisi kuitenkin myös merkittävä vaikutus taktisiin asioihin.
Athleticin mukaan osa laji-ihmisistä on huolissaan siitä, että potentiaalinen sääntömuutos siirtäisi tasapainoa hyökkäyksen ja puolustuksen välillä liian pitkälle. Lisäksi paitsiokiistoja syntyisi yhä väistämättä tilanteissa, joissa ratkaisu on senteistä tai milleistä kiinni.
Toistaiseksi paitsiokokeilua on testattu junioripeleissä Italiassa, Hollannissa ja Ruotsissa.
LUE MYÖS!
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Kesätoripodcast: Liverpool voitti siirtoikkunan
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla
- Yllätys viime hetkillä: Valioliigan huippusiirto kaatui
- Tanskan tähdelle iso siirto
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Ranskan MM-kisavoittaja vaihtamassa seuraa
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Yllätys viime hetkillä: Valioliigan huippusiirto kaatui
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Tanskan tähdelle iso siirto
- Huuhkajien kärkimies tulikuumana – maalipörssin kärjessä, mutta ei kertaakaan avauksessa
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla
- Jamie Vardy siirtyy Serie A:han
- Erik ten Hagille potkut Leverkusenista kolmen ottelun jälkeen!
- KuPSin Konferenssiliigan otteluohjelma julkaistu