Serie A vaatii jalkapalloon isoa VAR-uudistusta
Serie A aikoo painostaa jalkapallon sääntöjä hallinnoivaa IFAB:ia tekemään kaksi merkittävää muutosta VAR-protokollaan.
Viikonlopun kierros Serie A:ssa herätti jälleen kiistaa erotuomaritoiminnasta, erityisesti tilanteista, joissa VAR ei saanut puuttua selvään virheeseen. Esimerkiksi AC Milanin Fikayo Tomori ajettiin ulos toisella varoituksella, vaikka vastustaja oli tilanteessa paitsiossa. Lisäksi Internazionale sai maalin kulmapotkusta, vaikka pallo oli ylittänyt rajan selvästi ennen kulman antamista.
Tällä hetkellä VAR ei voi puuttua toiseen keltaiseen korttiin eikä tarkistaa, että kuuluiko kulmapotku todella antaa. Corriere dello Sportin mukaan Serie A haluaa muuttaa nämä säännöt ja aikoo nostaa asian esille IFAB:n seuraavassa kokouksessa 1. maaliskuuta Zürichissä.
Vaikka muutos hyväksyttäisiin, se voitaisiin ottaa käyttöön vasta kaudella 2026–27. IFAB on aiemmin linjannut, että VAR:n rajoituksia on pidettävä yllä pelin sujuvuuden varmistamiseksi.
Samaan aikaan, kun esimerkiksi Valioliiga haluaa VAR:n vaikuttavan peliin vähemmän, Serie A haluaa laajentaa sen käyttöä myös pienempiin virheisiin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy