HELSINKI. Huuhkajat ei kyennyt horjuttamaan Hollantia MM-karsinnoissa. Suomi hävisi Helsingissä pelatun ottelun maalein 0-2.

Ottelun jälkeen Huuhkajien päävalmentaja Jacob Friis oli tyytyväinen Suomen peli-ilmeeseen.

– Pelaajat tekivät parhaansa. Yritimme pelata jalkapalloa ja loimme tilanteita, Friis arvioi.

Suomi oli alusta asti ottelussa ottava osapuoli. Peli myös ratkesi jo alkuvaiheessa puolustuspelaamisen virheisiin. Friisin mielestä joukkue ei kuitenkaan ole mitenkään erityisen pehmeä oman boksin puolustamisessa.

– Kun Denzel Dumfries tulee täysillä tilanteeseen, siinä aika moni pelaaja näyttää pehmeältä. Mielestäni tässä ei ole kyse [löysyydestä puolustuspelaamisessa]. Pelaamisen rakenteen pitää olla kunnossa, jotta voidaan suoriutua tarpeeksi hyvin, Friis sanoi.

– Keskitysten puolustamistakin harjoittelimme ennen peliä. Siinä on kaksi mahdollisuutta: voidaan yrittää estää keskitykset tai voidaan merkata paremmin omat miehet boksissa.

Sen sijaan ylempänä kentällä tapahtui sellaista, missä Friisin mukaan Huuhkajien olisi pitänyt olla parempi.

– Ehkä emme olleet prässipelaamisessa tarpeeksi aktiivisia alussa. Mutta kaikessa on puolensa. Haluammeko prässätä todella korkealta Hollannin tasoista joukkuetta vastaan? Friis pohti ääneen ja tarkoitti sitä, että tilaa aukeaa silloin johonkin muualle.

Lopuksi Friis vielä kehui tunnelmaa stadionilla.

– Se tunnelma, mitä koimme, eihän siitä voi olla pitämättä. Niin kauan kuin he [fanit] pysyvät meidän puolellamme, minä voin luvata että me annamme kaikkemme. Pelaajat ehdottomasti tuntevat tuen.

Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila

LUE MYÖS