Tommi Jyry nousi Romanian kentiltä Huuhkajiin: ”Aliarvostettu sarja”
HELSINKI. Romanian liigassa uraa tekevä Tommi Jyry sai yllätyskutsun Huuhkajiin viime viikolla. A-maajoukkueen tulokas lähtee hakemaan peliminuutteja ensimmäiseltä MM-karsintaleiritykseltään.
Jyry, 25 nimettiin mukaan MM-karsintojen kotiotteluihin Hollantia ja Puolaa vastaan kesäkuussa. FC Petrolul Ploiestin keskikenttäpelaaja on Djurgårdenin Matias Siltasen, 18, ohella Huuhkajien ryhmän ainoa ensikertalainen.
Jyry on pelannut Romaniassa viimeiset 1,5 vuotta siirryttyään sarjaan Veikkausliigasta FC Interistä helmikuussa 2024. Keskikenttäpelaaja lähti Itä-Eurooppaan todistaakseen tasonsa Suomen ulkopuolella Veikkausliigaa kovemmassa sarjassa.
Jyry pääsi suureen rooliin Petrolulissa viime kaudella urakoituaan 40 ottelua kaikki kilpailut mukaan lukien.
– Olen päässyt pelaamaan paljon ja se on se isoin syy, miksi sinne lähdin. Pystyi ottamaan ison ruudun jossakin Veikkausliigaa kovemmassa sarjassa. Tällä kaudella se sitten onnistui ja se on ollut hyvä juttu. Olen nauttinut futiksesta tosi paljon ja olen tykännyt olla siellä, Jyry kommentoi toimittajille A-maajoukkueen mediatilaisuudessa maanantaina.
Jyry kokee Romanian pääsarjatason laadukkaana. Hän mainitsi olleensa yhteydessä Huuhkajista tuttuun laituriin Pyry Soiriin ennen siirtoaan Petroluliin.
Soiri, 30, vietti Romaniassa Craiovan riveissä puoli vuotta vuoden 2024 alkupuolella ennen siirtoaan Kreikkaan Athens Kallitheaan. Suomalaiskollega oli kehunut Jyrylle sarjaa.
– Sanoisin sen olevan muutaman askeleen Veikkausliigaa korkeampi sarja. Minusta vähän aliarvostettu sarja. Siellä on todella paljon laatua, varsinkin noissa isoissa joukkueissa ja muutenkin. Siellä pelataan hyvää futista ja aika vauhdikas sarja, Jyry arvioi Romanian liigaa.
Petrolul sijoittui Romanian pääsarjassa yhdeksänneksi kaudella 2024-2025. Seura oli lähellä yläloppusarjaa, mutta jäi kuuden parhaan joukosta runkosarjassa kuuden pisteen verran.
Jyry on ollut itse Romaniassa vaikuttunut paikallisten intohimosta jalkapalloon.
– Kyllä siellä vähän enemmän tunnistetaan kuin Suomessa. Kyllä huomaa kaikista, että futis on todella paljon isompi juttu ja ykköslaji siellä. Se on siistiä, että futis kiinnostaa paljon.
Vakava loukkaantuminen hidasti kehitystä Suomessa
Jyryn nousukiitoinen ura Veikkausliigassa koki takapakkia toisella kaudella KuPS:ssa vuonna 2020. Keskikenttäpelaajan akillesjänne meni poikki ja siitä toipuminen kesti kokonaisen vuoden.
Ensimmäisellä kaudellaan KuPS:ssa Suomen mestaruutta juhlinut Jyry ei saanut enää kuntouduttuaan Kuopiossa vastuuta samalla tavalla, joten matka jatkui Turkuun FC Interiin kaudelle 2022. Helsinkiläinen vietti Interissä kaksi kautta ennen lähtöään Romaniaan.
– Siinä oli pahaakin loukkaantumista. Sitten kun siitä kuntoutui, ei saanut sellaista ruutua kuin olisi itse halunnut. Sitten näin siinä vaiheessa parhaaksi lähteä muualle, Jyry muisteli vaikeuksiaan KuPS:ssa.
– Koen että menin Interissä paljon eteenpäin. Toisella kaudella pääsin olemaan myös kapteenina. Se oli osoitus siitä, että hommat meni hyvin siellä.
Jyry pääsee kohtaamaan ensimmäisellä Huuhkajat-komennuksellaan MM-karsintojen kotiotteluissa kaksi kovan luokan jalkapallomaata. Keskikenttäpelaajan tavoitteena on saada minuutteja, kun vieraaksi saapuvat Hollanti ja Puola.
Jyry tuntee A-maajoukkueesta ennestään kaksi pelaajaa. Benjamin Källman pelasi hänen kanssaan Interissä ja Ilmari Niskanen on tuttu KuPS-vuosilta.
– Itsellä se ainoa tavoite on debyytti ja päästä joukkueessa kentälle. En minä tänne tullut vain haistelemaan tunnelmaa tai katselemaan, mikä meininki täällä on. Kyllä minä haluan ehdottomasti auttaa joukkuetta myös kentällä ja osoittaa oman tasoni, Jyry ilmoitti suurella itseluottamuksella.
Suomi kohtaa Hollannin MM-karsintojen ensimmäisessä kotiottelussaan lauantaina 7.6. Puola tulee vastaan kolme päivää myöhemmin.
Joni Ahokas
X: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Virallista: Valioliigan kriisiseura Tottenham julkisti uuden päävalmentajansa
- Kylmät välit: Napoli uhkaa omaa pelaajaansa Romelu Lukakua kurinpidollisilla toimilla
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Haastattelu: FC Lahti tähtää korkealle Gonçalo Pereiran johdolla
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon