Uskomatonta draamaa MM-karsinnoissa – Skotlanti jysäytti paukun
Skotlannin miesten jalkapallomaajoukkue pelaa MM-kisoissa ensimmäistä kertaa 28 vuoteen.
Skotit paukauttivat melkoisessa trillerissä 4–2-voiton Tanskaa vastaan Hampden Parkilla. Ottelussa oli panoksena MM-karsintalohkon voitto.
Tanskalle olisi riittänyt tasapeli, mutta Skotlannin Kieran Tierney pamautti hienolla laukauksella voittomaalin lisäajan kolmannella minuutilla. Skottiyleisö ja -joukkue olivat täydessä hurmoksessa.
Jännitysnäytelmä sisälsi melkoista dramatiikkaa. Skotlanti siirtyi johtoon jo kolmannella minuutilla, kun Scott McTominay täräytti saksipotkun verkkoon.
Tanska sai ristiriitaisen rangaistuspotkun alle tunnin kohdalla. Rikettä tarkasteltiin videolta, ja erotuomari Szymon Marciniak katsoi rikkeen tapahtuneen lopulta boksissa. Hidastuksista ja pysäytyskuvista asia näytti kuitenkin sangen epäselvältä. Rasmus Höjlund painoi Tanskan täplältä tasoihin.
Pian maalin jälkeen Rasmus Kristensen lähti pelistä ulos punaisella kortilla. Tanska joutui vajaalle ja tukalaan asemaan.
Skotit näyttivät tarraavan ylivoimalla pelatessaan kisapaikkaan 78. minuutilla. Lawrence Shankland pääsi niittaamaan kulmapotkutilanteessa maalin edestä kotijoukkueen johtoon, kun tanskalaispuolustus sähläsi.
Juhlille tuli pikainen stoppi, kun Patrick Dorgu toi muutaman minuutin päästä pelin tasoihin toisessa päässä. Nyt Tanska oli jälleen kisapaikassa kiinni.
Skotlanti yltyi hurjaan taisteluun ja painosti Tanskaa. Se sai palkintonsa Tierneyn osumalla lisäajalla. Tanska haki tasoitusta lisäajan venyessä, mutta lopulta Skotlanti sai vielä yhden maalin puolesta kentästä, kun Kenny McLean lähetti kaukolaukauksen hanakasti nousseen Kasper Schmeichelin yli.
Muut pelit
Itävallan ja Bosnia-Hertsegovinan pelissä oli myös panoksena MM-kisapaikka. Bosnia-Hertsegovina tarrasi kiinni lopputurnauspaikkaan johtomaalilla, mutta Itävalta pääsi toisella puoliskolla tasoihin. Tasuri riitti Itävallalle kisapaikkaan, Bosnia-Hertsegovina etenee jatkokarsintaan.
Wales puolestaan ryöpytti 7–1 Pohjois-Makedoniaa. Nämä maat ratkoivat sen, kumpi on lohkokakkonen. Wales pelaa jatkokarsinnoissa.
Belgia, Espanja ja Sveitsi varmistivat lohkovoitot omilla voitoillaan, mutta näiden maiden kisapaikat näyttivät itsestäänselviltä jo ennen tiistain pelejä.
Euroopan MM-karsintapelien tulokset tiistaina
- Belgia–Liechtenstein 7–0
- Bulgaria–Georgia 2–1
- Espanja–Turkki 2–2
- Itävalta–Bosnia-Hertsegovina 1–1
- Kosovo–Sveitsi 1–1
- Romania–San Marino 7–1
- Ruotsi–Slovenia 1–1
- Skotlanti–Tanska 4–2
- Valko-Venäjä–Kreikka 0–0
- Wales–Pohjois-Makedonia 7–1
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Niko Hämäläinen siirtyy Yhdysvaltoihin
- Virallista: Noah Pallas löysi uuden seuran
- Virallista: KuPS sopimukseen huipputopparin kanssa – kokemusta Saksan Bundesliigasta
- Joel Pohjanpalo liekeissä Italiassa – rikkooko huiman ennätyksen?
- Iranin naisten maajoukkue hengenvaarassa? Fifa ja Australian hallinto hätäkokoukseen
- Toni Korkeakunnas sai potkut
- Ennennäkemätön temppu – kannattajat repivät VAR-kaapelin irti
- Jalkapallohistorian rajuin joukkotappelu varjosti finaalia – Brasilian paikallisderbyssä kuohui
- Katastrofi uhkaa? MM-kisoista heräsi uusi huoli – Fifa sai avunpyynnön Lähi-idästä
- AC Milan vei derbyn – Serie A:n mestaruustaistelusta tulossa trilleri
- Katastrofi uhkaa? MM-kisoista heräsi uusi huoli – Fifa sai avunpyynnön Lähi-idästä
- Toni Korkeakunnas sai potkut
- Saksalaiskyky tempaisi: vaihtaa Itävallan maajoukkueeseen
- Saksalaistähti jättää Borussia Dortmundin
- Inter Miamin pomolta paljastus Lionel Messin tuloista: ”Joka pennin arvoinen”
- AC Milan vei derbyn – Serie A:n mestaruustaistelusta tulossa trilleri
- Jalkapallohistorian rajuin joukkotappelu varjosti finaalia – Brasilian paikallisderbyssä kuohui
- Useita loukkaantuneita Rangersin ja Celticin kaaoksessa – Viljami Sinisalo kommentoi
- Taas helähti! Joel Pohjanpalo on mielettömässä vireessä
- Neymarin ex-kokki haastaa brassitähden oikeuteen – 16 tunnin vuoroja ja työvammoja