Kun Kuopion Palloseura palkkasi perjantaina Miika Nuutisen uudeksi päävalmentajakseen, moni kannattaja hieraisi silmiään.

Nuutinen luotsasi viime kaudella HJK:ta. Vaikka hän nosti joukkueen kymmenenneltä sijalta viidenneksi Toni Korkeakunnaksen saatua potkut, oli kausi kahtalainen. Selvää ainakin oli, että Nuutinen ei jatkaisi päävalmentajana.

Siirtoa HJK:sta KuPSiin voi pitää tietyssä mielessä jopa ylennyksenä, onhan KuPS menestynyt viime vuodet paremmin kuin HJK.

Lue lisää: Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa” (4.11.)

Epäilykset Nuutisen, 33, menestysmahdollisuuksista saivat Veikkausliigan seuraajat tarttumaan näppäimistöihinsä. Nuutisaiheisen FutisForum2-keskustelun otsikko muuttui muotoon: ”Valmentajaksi Nuutinen – ei helvetti mikä uutinen.” (ulkoinen linkki)

Muutamassa viestissä ihmeteltiin heti, millä puheilla Nuutinen oli myynyt itsensä KuPS-pestiin. Ilman Suomen Cupin voittoa hänen meriittinsä olisivat laihanlaiset.

– Sanokaa mun sanoneen, mut mä veikkaan et Nuutinen vie KuPSin jo ekalla kaudellaan Konferenssiliigan pudotuspeleihin, kommentoi Joni Kulju ironisesti Byyrin Facebook-julkaisua (linkki).

Vitsi on siinä, että KuPS on jo varmistanut paikkansa Konferenssiliigan ratkaisukierroksilta. Se kohtaa helmikuussa joko Lech Poznańin tai turkkilaisen Samsunsporin.

– Voimia niille jotka Lontoossa karmeassa krapulassa heräävät ja eka asia minkä näkevät on tämä. Taitaa aueta pullo heti uudelleen, viesti puolestaan @valleeee14 KuPSin Instagram-tiedotteen alla (linkki).

KuPS oli edellisenä päivänä pelannut tasapelin Crystal Palacea vastaan. Juuri tuo tulos oli siivittänyt KuPSin jatkoon Euroopassa.

– Kiima oli valtaisa savolaisilla, kunnes uudeksi päävalmentajaksi palkattiin tv-studiopoju, kommentoi @karri.koo viitaten siihen, että Nuutinen tuli suurelle yleisölle tunnetuksi Ylen lähetyksistä Huuhkajien Kansojen liiga -peleissä ja MM-kisoissa 2022.

Aivan kaikki eivät suhtautuneet uutiseen yhtä kierästi.

– Riski, mutta samalla iso mahdollisuus, kommentoi muun muassa ”KuPS Ultra” -tili.

– Mulla on hyvä tunne tästä. Ari Lahti on lukenut kaveri ja ymmärtää että sillä ei ole kauheasti väliä kuka joukkuetta valmentaa. Sillä aikaa kun muut hyperventiloi seuraavan kauden valmentajasta, hän palkkaa halvalla hylkiön. Se tärkeä kysymys on ketkä pelaa, ja millä hinnalla, mehusteli X-käyttäjä Sami Kohvakka (linkki).

Liigacup potkaistaan KuPSin osalta käyntiin 31. tammikuuta.

LUE MYÖS: