Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
Paris Saint-Germainin tähtipelaaja Ousmane Dembélé on lehtiraporttien mukaan ymmällään päävalmentaja Luis Enriquen päätöksistä.
Aiemmin tänä vuonna yhteistyö Enriquen kanssa tuntui vapauttaneen Dembélén. Näistä yhteistyön hedelmistä viimeisin nautittiin tiistaina, kun FIFA paketoi kauden 2024–25, ja Dembélé otti nimiinsä vuoden parhaan miespelaajan pystin.
Päättynyt syyskausi oli ranskalaislaiturille selkeästi vaikeampi.
Lasinilkan maineessa olevalla Dembéléllä on ollut todella paljon pieniä vaivoja, jotka ovat pitäneet hänet ulkona yhteensä 11 ottelusta tällä kaudella. Hän on tervehdyttyäänkin jäänyt vaihtopenkille, ja se on turhauttanut suuriin minuutteihin tottunutta hyökkääjää.
Toimittaja Bertrand Latour vieraili Canal+:n tv-haastattelussa ennen PSG:n viikonlopun cup-ottelua ja sanoi, että PSG:n valmennus ei pidä Dembéléä valmiina avauskokoonpanoon.
Dembélén oma kanta on, että hänen tarvitsee vain päästä rytmiin, eikä sitä tapahdu harjoituskentällä.
Osapuolet keskustelivat näkemyseroistaan ennen lauantaita.
Dembélé sai lauantaina paikan avauksesta, kun PSG kohtasi Vendée Fontenay Footin Ranskan cupin karsintakierroksilla. Olkoonkin että vastus tuli maan viidenneltä sarjatasolta, Dembélé pelasi hyvin. Hän syötti joukkueensa voittomaalin ja teki itse yhden rankkarista.
LUE MYÖS:
- Virallista: Tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja
- Suomalaiskaksikon Mjällby pelaa surkeaa kautta – valmentajalle potkut
- Mestarien liiga: tiistai-illan onnistujat, epäonnistujat ja suurimmat hetket
- Tätä on odotettu pitkään – historiallinen ilta Kreikassa
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Mestarien liiga: tiistai-illan onnistujat, epäonnistujat ja suurimmat hetket
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Tätä on odotettu pitkään – historiallinen ilta Kreikassa
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä