Saksalaisen Sport BILD -julkaisun mukaan maajoukkuehyökkääjä Niclas Füllkrug, 32, haluaa lähteä West Hamista jo puolen vuoden jälkeen.

Entinen Dortmund-pelaaja saa vain vähän peliaikaa, ja MM-mahdollisuuksiensa kannalta hän tarvitsisi säännöllistä pelituntumaa.

BILD-lehden mukaan Füllkrugia on jo tarjottu Wolfsburgille, ja VfL onkin ilmaissut kiinnostuksensa.

Selvää on, ettei Wolfsburg pysty yksinään maksamaan samaa palkkaa, jonka ”Fülle” Englannissa nettoaa, eli noin kahdeksan miljoonaa euroa. Ratkaisuna olisikin lainasiirto, jossa palkkakulut jaettaisiin kahden seuran kesken.

Epäilyksiäkin siirron suhteen on. Füllkrug olisi Max Krusen ja Kevin Behrensin  ohella jo kolmas iäkkäämmän puoleinen hyökkääjä, jonka Wolfsburg hankkisi tammikuussa. Se olisi melkoinen riski.

Kaiken lisäksi Wolfsburg ei suinkaan ole ainoa seura, joka Füllkrugia havittelee. BILDin mukaan Füllkrugille satelee tarjouksia myös Espanjasta, Italiasta ja Englannista.

Lue myös