Suomella on 26 maan välisessä selvityksessä kolmanneksi suosiollisin mielipide Lionel Messistä verrattuna Cristiano Ronaldoon.

Nanyangin teknillisen yliopiston julkaisemassa tutkimuksessa ihmisiä pyydettiin arvioimaan, kuinka positiivinen on heidän kuvansa Messistä tai Ronaldosta (ulkoinen linkki).

Mittareina käytettiin kyselyjä, joihin otettiin vastauksia huhti-toukokuussa 2026. Asteikko oli 1–7. Suomalaiset antoivat Messille arvosanaksi 4,96 ja Ronaldolle 4,62.

Suomea enemmän vaaka oli Messille kallellaan vain Etelä-Koreassa ja Argentiinassa. Etelä-Korea oli ainut maa, jossa Ronaldon saama arvosana oli alle neljän.

Argentiinan kallistuminen Messin puolelle on itseselitteinen sellaisenaan. Onhan hän maajoukkueen kapteeni.

Suomen kohdalla kyse voi olla samasta tai samanlaisesta ilmiöstä, josta puhutaan käsiteltäessä Mikki Hiiren suhteellisen matalaa suosiota verrattuna Aku Ankkaan. Vaikka Ronaldo on maailmalla ehkä se kaikkein kuuluisin julkimo, suomalaisiin vetoaa huonosti pelaaja, joka on teflonissa dipattu ja mielellään huomion keskipisteenä.

Etelä-Korean inhoa voi selittää vuoden 2019 tapahtumat, kun Ronaldo ei pyörähtänyt kentällä Juventuksen näytösottelussa, vaikka niin oli luvattu. Lisäksi hän kävi rajua sanaharkkaa eteläkorealaisen Lee Sung-jaen kanssa viime MM-kisoissa.

Kyseinen peli oli muutenkin epäonninen, ja Ronaldo aiheutti yhden Etelä-Korean maaleista. (Videon kohta 29.21.)

Eniten Ronaldon puolella ovat tutkimukseen lasketuista maista Indonesia, Turkki ja Meksiko.

LUE MYÖS: