FC Inter saa vastaansa useita ex-pelaajiaan: ”Revanssin paikka”
Hankalista asemista ja kehnon talvikauden seurauksena kauteen pienin odotuksin lähtenyt FC Inter on ainakin tuloksellisesti esiintynyt odotettua paremmin. Joukkue majailee sarjassa neljäntenä neljän ottelun jälkeen ja isännöi helatorstaina FC Lahtea kotikentällään.
Joukkueet kohtasivat talvella Liigacupissa kahdesti ja molemmat ottelut vei nimiinsä lopulta koko kisan voittanut lahtelaisryhmä. Inter lähtee päivän otteluun revanssihengessä.
– Olemme hävinneet FC Lahdelle kaikki ottelut tällä kaudella, joten nyt on ehdottomasti revanssin paikka. Joukkue on tällä hetkellä erittäin kovassa iskussa, joten uskon, että olemme lähellä voittoa torstaina, Inter-luotsi Job Dragtsma kertoi seuran kotisivuilla.
Lisäjännitystä otteluun tuo se, että kaksi Interin entistä runkopelaajaa Joni Kauko sekä Joni Aho siirtyivät talven aikana Lahteen. Myös Jukka Sinisalolla ja Mika Mäkitalolla on kokemusta Interistä.
– Heidän riveissään on tosiaan monta entistä meidän pelaajaamme. He ovat omalta osaltaan auttaneet Interiä aikaisemmin omalla panoksellaan, mutta nyt he ovat meidän vastustajia.
Interillä on ollaan maukas voitto IFK Mariehamnista vieraskentältä viime viikonloppuna, minkä päälle seurassa halutaan rakentaa nyt hyvää putkea.
– Pelimme on kulkenut hyvin viime viikon ajan. Torstaina meidän pitää saada peli rullaamaan samalla tavalla kuin HJK- (2-2-tasuri) ja -IFK-otteluissa. Näissä peleissä pelirohkeus oli hyvää ja samalla olemme puolustaneet hyvin.
Veikkausliiga helatorstaina:
HJK – IFK Mariehamn klo 14.00 UrhoTV
FC Honka – RoPS klo 17.00 UrhoTV
MYPA – FF Jaro klo 17.00
JJK – VPS klo 17.00
KuPS – TPS klo 17.00
FC Inter – FC Lahti klo 17.00
Sarjataulukko:
HJK 4 3 1 0 9-4 10 VPS 3 2 1 0 4-1 7 IFK Mariehamn 4 2 1 1 7-5 7 FC Inter 4 2 1 1 5-4 7 MYPA 4 2 1 1 3-3 7 TPS 4 2 0 2 3-2 6 FC Lahti 3 1 2 0 2-1 5 RoPS 4 1 1 2 4-7 4 FF Jaro 3 1 0 2 4-5 3 JJK 3 0 2 1 2-1 2 KuPS 4 0 1 3 2-5 1 FC Honka 4 0 1 3 0-5 1RoPS-FC Lahti-ottelun tulos on vastalauseen myötä muuttunut 1-1-tasapelistä kabinettipäätöksellä RoPS:n 3-0-voitoksi. Tulos korjataan taulukkoon, kun päätös virallisestaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aitio: Suomalaisvalmentaja Ranskan pääsarjaan – myös Valioliiga oli vaihtoehto
- Yhdysvallat antoi myrskyvaroituksen – sama nähty viimeksi lähes 100 vuotta sitten
- Englannin tähtipelaajien kengät ja pallot varastettiin ennen avausottelua
- MM-kisojen yleisömäärä herätti epäilyt – Fifalta tiukka vastaus tyhjistä penkeistä
- USA:n MM-avaus sai asiantuntijat sekaisin – legenda laukoi hurjan arvion: ”MM-historian paras”
- MM-kisoissa kuohuu: USA-legenda menetti malttinsa – Kanadan päävalmentaja sai kuulla kunniansa
- Näitkö tämän? Yhdysvallat hyötyi uudesta VAR-säännöstä ensimmäistä kertaa
- Leon Goretzka saattaa jäädä Yhdysvaltoihin MM-kisojen jälkeen
- Kisaisäntä Kanada pelastui upealla maalilla MM-avauksessa
- Jürgen Klopp pettyi MM-kisojen avausotteluun: ”Taktisesti todella kehnoa!”
- Voiko Lionel Messi voittaa taas MM-kisat? Näin vastasi Ousmane Dembélé
- Bernardo Silva sai valita Espanjan huippuseuroista – yllätyspäätös uudesta seurasta
- Cristiano Ronaldo: ei hyvältä näytä – näin Portugalin MM-kenraalissa kävi
- Cristiano Ronaldolta kuitti toimittajille: ”Ettekö ole nähneet pelejäni?”
- Näitkö tämän? Yhdysvallat hyötyi uudesta VAR-säännöstä ensimmäistä kertaa
- MM-kisoissa kuohuu: USA-legenda menetti malttinsa – Kanadan päävalmentaja sai kuulla kunniansa
- Kisaisäntä Kanada pelastui upealla maalilla MM-avauksessa
- USA:n MM-avaus sai asiantuntijat sekaisin – legenda laukoi hurjan arvion: ”MM-historian paras”
- Jalkapallon MM-kisat 12.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Leon Goretzka saattaa jäädä Yhdysvaltoihin MM-kisojen jälkeen