Ykköseen noussut Ilves aloittaa harjoituspelinsä tänään torstaina ottelulla liigassa pelaavaa JJK:tä vastaan. Ilves testaa ottelussa useita pelaajia.

Paikallisia uusia testimiehiä ovat Matias Sallila ja Valtteri Uimonen. Lisäksi tamperelaisryhmän mukana esiintyvät Emongo Osongo ja kosovolainen Berat Grabovci. Pelikentällä nähdään myös veljekset Jaakko ja Kaarlo Rantanen.

Seuran verkkosivujen mukaan pelaajat ovat itse olleet aktiivisia Ilveksen suuntaan ja seura haluaa nyt tarkkailla kuusikkoa.

Testipelaajien lisäksi Ilves-paidassa nähdään luultavasti myös seuran omia junioreita.

Päävalmentaja Mika Malinen odottaa kamppailua mielenkiinnolla:

– On hienoa, että liigajoukkue otti yhteyttä meihin ja ehdotti harjoituspeliä. Vaikka viime kaudella mätimme paljon maaleja, perustuu tekemisemme siihen, että omassa päässä olemme hereillä. Lähdemme nöyrästi haastamaan liigajengiä, Malinen sanoo seuran verkkosivlla.