Ykkösen PK-35 Vantaa vahvistui tutulla hyökkääjällä: ”Kiva päästä laihduttamaan”
Kuva: Juha Tamminen
Skotlannissa, Tanskassa ja Ruotsissa ammattilaisena pelannut hyökkääjä Jukka Santala, palaa vuoden tauon jälkeen takaisin PK-35 Vantaan riveihin.
Viime kaudella mies pelasi KTP:n paidassa Kakkosessa. Kaudella 2012 Santala viimeisteli yhdeksän maalia PK:lle Ykkösessä, ollen samalla joukkueen paras maalintekijä.
Tänä vuonna 29 vuotta täyttävä raamikas maalintekijä solmi PK-35 Vantaan kanssa vuoden mittaisen sopimuksen.
-Tosi kliffat fiilarit sopimuksesta sekä paluusta Vantaalle. Joukkueessa on hyviä kundeja ja on kiva päästä laihduttamaan, vaikka ulkona paukkuu pakkanen ja on todella pimeää! Kunhan muistaa ottaa d-vitskut purkista niin jaksaa painaa hommia läpi fyysisen pre-seasonin hymyissä suin, Santala veistelee Ykkösen kotisivuilla.
– Hän on tuttu mies toissa kaudelta, eli tiedämme mitä häneltä odottaa. Hän tekee treeneissä kovasti töitä sekä asettaa itselleen riman korkealle. Viime kaudella hän koki pahan loukkaantumisen, mutta toipui siitä hyvin ja pääsi jo syksyllä tekemään tuhoja. Uskon, että hyvän talviharjoittelun jälkeen, häneltä tullaan näkemään hyviä otteita kentällä, mikä tulee auttamaan joukkuetta kohti yhteisiä tavoitteita, PK:n apuvalmentaja Ilir Zeneli kommentoi.
Runsaasti kokemusta myös ulkomailta
Santala debytoi pääsarjassa vuonna 2003 FC Jokereiden riveissä, mistä matka jatkui HJK:n kautta Glasgow Rangersin riveihin. Tähänastisen uransa yksi parhaimmista kausista osui vuoteen 2006, jolloin maaliverkot heiluivat tiuhaan tahtiin tanskalaisen FC Nordsjaellandin riveissä. Tanskassa vietettyjen vuosien jälkeen ura jatkui Ruotsin puolella Mjällby AIF:n riveissä, minkä jälkeen paluu Suomeen ja FC Hakan paitaan tapahtui vuonna 2010. Kyseisen kauden jälkeen, Ykkösen otteluita Santalalle on kertynyt 54 joissa maaleja on syntynyt kiitettävät 24 kertaa.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa