Liigacupin voittanut SJK jalat maassa Veikkausliiga-debyyttiinsä
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigadebyyttinsä lauantaina tekevä Seinäjoen Jalkapallokerho sai kauteen lentävän lähdön juhlittuaan maaliskuun lopussa Liigacupin voittoa. Seitsemästä Liigacup-ottelustaan se hävisi vain yhden. Finaalissa kaatui makeasti paikallisvastus VPS Seinäjoella pelatussa ottelussa.
Neljännen kautensa SJK-paidassa aloittava Matti Lähitie vakuuttaa, että iloisista harjoitusotteluista huolimatta joukkueella pysyvät jalat maassa ja työnteko on vasta alussa.
– Liigacupin voitto antoi hyvää buustia meidän itseluottamukselle, mutta ei mikään muutu sen takia. Päivittäinen työn tekeminen jatkuu edelleen ja se oli vain sellainen välietappi.
– Se tuo meille uskoa henkisesti, mutta ei muuta mitään, Lähitie toteaa Veikkausliiga-kauden avaustilaisuudessa tekemässämme haastattelussa.
Jalat maassa harjoituspelimenestyksestä huolimatta
Porilaislähtöinen puolustaja kehui Seinäjoella Liigacup-finaalissa vallinnutta tunnelmaa, mutta Rovaniemelle lähdetään pisteiden saalistukseen maltilla. – Totuimme samalla itse siihen, että yleisöä on paljon ja totutettiin yleisöä näihin liigapeleihin. Mutta ensimmäinen peli on Rovaniemellä 12. huhtikuuta ja sitä ennen meillä on nolla pistettä, Lähitie painottaa. SJK:n seurajohto on asettanut joukkueen debyyttikauden viralliseksi tavoitteeksi sijoille 1-5 yltämisen. Kovan tavoitteen lisäksi jännitettä lisää, että Veikkausliigassa pelaa kaudella 2014 peräti kolme joukkuetta Pohjanmaalta. Lähitie myöntääkin, että parhaan pohjalaisjoukkueen asema on maistuva lisäporkkana. – Kyllä se on meille lisätavoite. Kilpailu vain lisää kysyntää ja se on myös pelaajille loistava lisä tähän hommaan. Voi sanoa, että jokainen peli on merkityksellinen, mutta nyt tulee vielä lisää niitä ekstramerkityksellisiä Pohjanmaan paikallispelejä. Heikki Kuparinen, HelsinkiLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa