SuomiFutis arvioi: IFK Mariehamn tykittää itsensä mitaleille
Kuva: Juha Tamminen
IFK Mariehamn sijoittui viime kaudella Veikkausliigassa neljänneksi, jo toista kertaa peräkkäin.
Joukkue oli tehokas hyökkäyspäässä vaikka mm. Petteri Forsell oli pitkään sivulla keskikesästä ja vielä hänen lainasopimuksensa päättyi elokuussa. Joukkue sai hankittua hyviä täydennyksiä kesällä ja nyt joukkueeseen rakennettu yhä kovempaa arsenaalia juuri maalinteko-osastolle.
Kesken viime kauden tullut Luis Solignac teki 10 otteluun peräti kuusi maalia ja hän on vahva ehdokas jopa liigan maalikuninkaaksi. Forsell on jälleen kiinteästi seuran vahvuudessa ja hyökkäyspelotetta luovat myös nopea jamaikalainen Dever Orgill, brassi Diego Assis sekä ruotsalainen Josef Ibrahim.
Puolustus kuntoon = mitali
Saarelaisten heikko kohta löytyikin toisesta päästä. Kesän 2012 liigan parhaisiin maalivahteihin kuulunut Simon Nurme missasi viime kauden lähes kokonaan loukkaantumisen vuoksi ja muutenkin puolustuspelaaminen oli epävarmaa – joukkue päästi liigassa toiseksi eniten maaleja. Heikompi saldo oli vain Ykköseen pudonneella heittopussilla JJK:lla. Puolustuksessa Jani Lyyski on johtohahmoja ja saa rinnalle Ruotsin pääsarjassa yli 100 ottelua pelanneen ruotsalaiskapverdeläisen Bobbie Friberg da Cruzin, jonka toivotaan osaltaan tiivistävän oman pään peliä.Pekka Lyyski ei petä!
Päävalmentajana vuodesta 2002 seuraa johtanut Pekka Lyyski lupaili Veikkausliigan avausinfossa, että joukkue pyrkii yhä olemaan tehokas – ehkä jopa puolustuksen kustannuksella! – kunhan voittotilin saldo kasvaa. Lyyski on muuten Euroopan kolmanneksi pisimpään samaa seuraa luotsannut päävalmentaja ammattilaissarjoissa. Hän on nostanut seuran alasarjoista liigan kärkipäähän joukkueeksi vuodesta toiseen. HJK:n kanssa joukkueen ei voi uskaltaa luvata taistella mestaruudesta, mutta joukkue kuuluu tasaiseen ryppääseen ykkösen takana. Mitaliainesta! Joukkue ei kestä valtavia määriä loukkaantumisia, kuten ei mikään muukaan joukkue liigassa ykkössuosikkia lukuun ottamatta. Katso tästä SuomiFutis-sivuston arvio joukkueen sijoituksesta tulevalla kaudella.LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Fifan pomolta merkittävä kannanotto Iranista: ”Ei ole B-suunnitelmaa”
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Virallista: Valioliigan kriisiseura Tottenham julkisti uuden päävalmentajansa
- Kylmät välit: Napoli uhkaa omaa pelaajaansa Romelu Lukakua kurinpidollisilla toimilla
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen