Arsenal iskemässä kiilaa ManU:n siirtosuunnitelmiin
Kuva: Getty Images
Brittilehti Expressin mukaan Arsenal on lähtemässä ManU:n kanssa samoille apajille.
Aston Villan ja Hollannin maajoukkueen topparia Ron Vlaaria on huhuttu vahvasti siirtyväksi ManU:un, mutta nyt myös Valioliiga-kilpailija on lähtemässä tarjouskilpailuun mukaan.
Lähteen mukaan Arsenal olisi valmistelemassa peräti kahdeksan miljoonan punnan tarjousta Vilallle pelaajasta ja tarjoamalla selvää korotusta miehen nykyiseen 25 000 punnan viikkopalkkaan.
Arsenal on pelannut kautta puolustajavajauksella myytyään Thomas Vermaelenin kesällä ja ongelmia on lisännyt myös loukkaantumiset. Viime peleissä toisena topparina on pelannut Nacho Monreal, joka tunnetaan paremmin laitapakkina eikä ole aiemmin urallaan lainkaan pelannut tuota paikka.
Myös ManU:lla on puutteita puolustuspäässä sekä laadullisesti että määrällisesti, kun viime kauden jälkene pois siirtyneitä Nemanja Vidiciä, Rio Ferdinandia ja Patrice Evraa ei korvattu kunnolla. ManU:lla on niin ikään ollut runsaasti loukkaantumisia.
ManU:n manageri Louis van Gaal tuntee erinomaisesti Vlaarin Hollannin maajoukkueesta.
LUE MYÖS:
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa