Teemu Pukin ensi kauden seura selviää pian? – Bröndby halukas pitämään!
Kuva: Getty Images
Bröndby IF:n riveissä lainalla pelaava Teemu Pukki toivoo jatkavansa tanskalaisseurassa myös ensi kaudella.
Pukin pelaajaoikeudet omistaa skottiseura Celtic vuoteen 2017 asti. Suomalaisen tulevaisuus on tältä erää auki, sillä seurojen aikeista ei ole vielä julkista tietoa.
– Jos se on minusta kiinni, haluaisin jatkaa uraani Bröndbyssä. Olen sopeutunut tänne erittäin hyvin, tokaisi Pukki tanskalaisjulkaisu BT:lle.
Pukki rikkoi sunnuntaina kahden kuukauden pituiseksi venähtäneen kuivan kautensa osumalla Silkeborgia vastaan.
– Olen odottanut liian kauan tätä maalia. Se oli seitsemäs maalini tällä kaudella, ja siihen en ole täysin tyytyväinen. Uskon, että minulla olisi mahdollisuus tehdä roppakaupalla enemmän niitä, Pukki sanoi ja lisäsi yrittävänsä rikkoa kymmenen maalin määrän tältä kaudelta.
Bröndby-luotsi Thomas Frank ei haluaisi luopua suomalaisesta vahvistuksesta. Samoilla linjoilla on myös urheilujohtaja Per Rud.
– En ole vielä puhunut Celticin kanssa siitä, mitä suunnitelmia heillä on häntä varten. Toivon kuitenkin, että ratkaisu löytyy ennen toukokuun loppua, Rud sanaili.
LUE MYÖS:
- Asiantuntijalta kovat luvut tiskiin Pikkuhuuhkajien voitosta: ”Hurja temppu”
- Pikkuhuuhkajien sankari: ”Voitetaan Espanja, aika sairasta!”
- KTP palaa Veikkausliigaan
- Suomi löi Espanjan!
- Norjassa kapinoidaan VAR:ia vastaan – suurseurat yhdistivät voimansa
- Kokoonpano julki! Pikkuhuuhkajat näillä miehillä Espanjan kaatoon
- The Athletic: Nyt jysähti! Manchester Cityn talousjupakasta tuli päätös
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku jättimäiseen Espanja-otteluun
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku jättimäiseen Espanja-otteluun
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan