TsSKA:n tuore hankinta suistaa Roman Eremenkon valtaistuimeltaan – ”Tehokas vain yhdellä pelipaikalla”
TsSKA Moskova teki tiistaina sopimuksen kokeneen Roman Shirokovin kanssa. 34-vuotias venäläispelaaja siirtyy seuraan ilmaiseksi Spartak Moskovasta, jonka kanssa hän purki sopimuksensa tammikuun lopulla.
Shirokovin saapuminen muuttanee Roman Eremenkon roolia seurassa. Eremenko on ollut kunnossa ollessaan avauskokoonpanon vakiomies kymppipaikalla yksinäisen kärkimiehen alapuolella, mutta Shirokovkin on juuri tämän pelipaikan pelaaja.
Mielenkiintoisen tilanteesta tekee se, että TsSKA:n päävalmentaja Leonid Slutski on myös Venäjän maajoukkueen päävalmentaja. Sirokov puolestaan on maajoukkueen kapteeni ja avainpelaaja.
– Shirokov on tehokas ainoastaan yhdellä pelipaikalla, 4-2-3-1-järjestelmässä hyökkäävän troikan keskellä, sanoo Slutski Sportfaktille.
– Roman (Shirokov) on huippuluokan pelaaja, mutta pelkällä nimellä ei avauskokoonpanoon pääse. Parhaat pelaavat. Muutamaan viime vuoteen meillä ei ole ollut kilpailua pelipaikoista, mutta nyt on. Pelaaja, joka häviää kilpailun – riippumatta siitä, onko sukunimi Shirokov, Eremenko, Natho, Dzagojev, Tosic tai Golovin -, istuu vaihdossa.
Slutskin mukaan Eremenko halutaan pitää avauksessa, mutta rooli muuttunee Shirokovin saapumisen myötä.
– Minulla on päässäni ajatus, miten sijoitan heidät (sekä Eremenkon että Shirokovin) samaan aikaan kentälle. Kokeilemme tätä harjoitusleirillä, Slutski päätti.
LUE MYÖS:
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Neymar loukkaantui taas – missaa tärkeän otteluparin
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Uutta tietoa: Tähän kaatui Karim Benzeman romanttinen kotiinpaluu
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä