HIFK:lla menestyksekäs testijakso Ruotsin kärkiseuran pelaajien kanssa – ”Pelilupien kanssa kestää”
HIFK on testannut kuluvalla viikolla ghanalaista Patrick Kpozoa ja ruotsalaista Rickson Mansiaminaa, seura kertoo verkkosivuillaan. 18-vuotias kaksikko on Ruotsin Allsvenskanissa pelaavan AIK:n sopimuspelaajia.
Kpozo ja Mansiamina saapuivat Helsinkiin maanantaina ja molemmat pelaajat ovat harjoitelleet HIFK:n edustusjoukkueen mukana kuluvalla viikolla. HIFK:n päävalmentaja Jani Honkavaara on ollut tyytyväinen näkemäänsä.
– Molemmat ovat hyviä ja kehityskelpoisia pelaajia, vaikka kumpikaan ei ole vielä niin sanotusti valmis pelaaja. Hyvältä on vaikuttanut ja ymmärrän hyvin, miksi molemmat pelaavat AIK:ssa. Molemmilla pelaajilla on sellaisia ominaisuuksia, joilla voi pärjätä tulevaisuudessa, Honkavaara kehuu HIFK:n sivuilla.
Lauantaina Suomen Cupin ottelussa kaksikkoa ei vielä nähdä. Kpozon ja Mansiaminan jatko IFK:ssa selviää myöhemmin.
– Kyseessä on testijakso. Tilanne ratkeaa vasta paljon myöhemmin. Keskustelemme AIK:n kanssa, mutta pelilupien kanssa kestää pitkään. Eivät ole ainakaan PK-ottelussa vielä mukana, mutta ehkä kauden avauksessa. Aika näyttää.
LUE MYÖS:
- Viiden maalin trilleri – Englanti suli Wembleyllä
- Ylen asiantuntijalla nousi huoli Suomen sankarista: ”Toivon niin paljon”
- Unelmamaalin iskenyt Leo Walta Ylelle: ”No, aika hyvä päivä oli”
- Suomi murskasi vastustajansa – näin Jacob Friis kommentoi Ylelle: ”Monet loistivat”
- Tripla-Jolle! Suomi murskasi San Marinon – maajoukkuedebytantilta hurjat tehot
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Tässä Huuhkajien hyökkäävä avaus – Lukas Hradecky penkin puolella
- HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”
- Sensaatiovoitto Espanjaa vastaan – tässä on Pikkuhuuhkajien EM-karsintalohkon tilanne
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:sään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Huuhkajat kohtaa San Marinon Nations Leaguessa – kokoonpano, televisiointi ja lohko
- Zinédine Zidane palasi Ranskan maajoukkueeseen – näin päävalmentajan debyytissä kävi
- Näkökulma: KTP varmisti sarjanousun – loppuuko hissiliike viimeinkin?
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”
- Asiantuntijalta kovat luvut tiskiin Pikkuhuuhkajien voitosta: ”Hurja temppu”
- Haastattelu: Rony Jansson viihtyy St. Paulissa – ”Ainutlaatuinen seura”
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen