Ryan Giggs vahvistaa lähtemisensä ManU:n kotisivuilla: ”Managerinura tavoitteena”

HIFK ja IFK Mariehamn lauantaina tulessa! Lue ennakko & käytä edut hyväksesi!

Seuralegenda, yhteensä 29 vuotta pelaajana ja sittemmin valmentajana riveissä ollut Ryan Giggs jättää ManU:n managerihaaveidensa vuoksi.

– Pitkän kokemukseni vuoksi tiedän, että voittaminen on tämän seuran DNA:ssa – antaen nuorilla mahdollisuuden sekä pelaamalla hyökkäävää ja kiinnostavaa futista. On tervettä pitää korkeat tavoitteet ja odottaa voittoa. Sitä ManU:ssa odotetaan, ei yhtään sen vähempää, Giggs kommentoi seuran kotisivuilla.

– Sen vuoksi päätökseni jättää seuraa on valtava, koska seura on ollut iso osa elämääni 14-vuotiaasta. Tämä päätös ei ole tullut helposti. Otan matkaani paljon erityisiä muistoja, joiden toivon auttavan minua tulevaisuudessa. Vaikka minulla ei ole välittömiä ajatuksia managerin urasta, on se lopullinen tavoitteeni.

Vaikka virallisesti Giggs esittää kiitollisuutta, on joidenkin lehtitietojen mukaan yksi lähtemisen syy kehno kohtelu Jose Mourinhon managerinimityksen jälkeen.

Giggsille on toisen lähteen mukaan tiettävästi tarjottu jo pestiä ainakin yhdestä Championship-seurasta.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.

HIFK ja IFK Mariehamn lauantaina tulessa! Lue ennakko & käytä edut hyväksesi!