Kovia kokenut valioliigapelaaja sai kutsun maajoukkueeseen: ”Se oli vain kaukainen unelma”
Kuva: Getty Images
West Bromwich Albionin Jake Livermore oli yksi yllätysnimi, jonka Englannin päävalmentaja Gareth Southgate kutsui maajoukkueen mukaan.
Livermore on mukana ryhmässä, joka kohtaa ensin keskiviikkona harjoitusottelussa Saksan ja sunnuntaina MM-karsinnassa Liettuan. Hänen edellinen ja toistaiseksi ainoa maaottelunsa oli Italiaa vastaan vuonna 2012, minkä jälkeen keskikenttäpelaajan elämässä on tapahtunut paljon.
West Bromin pelaajaa koeteltiin toden teolla, kun hänen poikansa tukehtui synnytyksessä tapahtuneiden virheiden takia. Pian perhetragedian jälkeen Livermore jäi kiinni kokaiinin käytöstä keväällä 2015.
Englannin jalkapalloliitto päätti kuitenkin, ettei se langeta Livermorelle pelikieltoa tapauksen taustoista johtuen.
27-vuotias Livermore päätti korjata uransa koettelemuksistaan huolimatta ja hän oli mukana nostamassa Hull Cityä Valioliigaan, mitä seurasi noin 12 miljoonan euron siirto West Bromwichiin.
Nyt hän haluaa tehdä itsensä ja maansa ylpeäksi.
– En olisi ikinä uskonut, että saisin mahdollisuuden edustaa maatani vielä uudestaan. Se oli vain kaukainen unelma. Mitä pitempään siinä menee, sitä vaikeammalta se vaikuttaa, kertoi Livermore BBC:lle.
Hänen mukaansa maajoukkuekutsu ei ollut käynyt hänellä mielessäkään.
– Halusin vain keskittyä seurajalkapalloon palaamiseen ja saada urani taas oikeille urille. Haluan kiittää ystäviäni, perhettäni ja heitä, jotka pysyivät rinnallani – jalkapalloliitto mukaan lukien.
Lähde: BBC, The Mirror
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti kahdeksanvuotiaan HJK-juniorin valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena