Kommentti: Täysin käsittämättömiä lausuntoja Juha Maliselta – hölmöyttä vai hätähuuto?
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Katsoin RoPS:n ja KuPS:n välisen ottelun lehdistötilaisuuden (video yllä), enkä voinut olla tarttumatta RoPS-päävalmentaja Juha Malisen, 58, sanoihin puolikuntoisien pelaajien peluuttamisesta.
Malinen kertoo lehdistötilaisuudessa avoimesti, että kaksi hänen pelaajaansa pelasi KuPS:a vastaan vähintäänkin puolikuntoisina. Eetu Muinonen sairastui pelin alla vatsatautiin ja pelasi valmentajan mukaan lääkityksen ja sisun voimalla. Tähtipelaaja Robert Taylor taas ei ollut vielä lääkärin mukaan pelikunnossa ja Malinen myönsi avoimesti, että peluutti häntä ”vähän lääkärin neuvoja vastaan”, lue uutinen aiheesta.
Veikkausliigassa nousi aivan hiljattain kohu siitä, kun PS Kemin päävalmentaja Jari Åhman kiitteli haastattelussa avoimesti, että hänen kaksi pelaajaansa Abdoulie Mansally ja Matias Ojala pelasivat kuumeesta huolimatta. Nopeasti Ojala kuitenkin kumosi väitteet ja Åhman korjasi lausuntoaan lopulta Twitterissä, lue uutinen.
Malisella ei ole voinut mennä ohi Åhmanin lausunnosta noussut kohu, joten ihmettelen suuresti sitä, miksi kokenut valmentajavelho kertoi noin avoimesti pelaajiensa tilasta lehdistötilaisuudessa. Oliko kyseessä sitten hätähuuto seurajohdon suuntaan, että nyt tarvittaisiin uusia pelaajia kiireellisesti, vai pelkkä puolihuolimaton lausahdus, typerä se joka tapauksessa oli.
En tiedä tarkkaan, mikä Muinosen terveydentila ennen peliä oli, enkä myöskään tiedä Taylorin vammojen vakavuutta, sen tietää parhaiten Malista neuvonut lääkäri. Sen tiedän kuitenkin, että loukkaantuneiden tai sairaana olevien pelaajien peluuttaminen on todella vaarallista. Mikäli tilanne oli vähänkään vakavampi, Malinen teki todella tyhmän ja uhkarohkean tempun laittaessaan molemmat pelaajat kentälle.
Se on totta, että usein pelaajilla on jotain pieniä vammoja kauden aikana ja he pelaavat siitä huolimatta. Se on normaalia huippu-urheilua, eikä siinä ole mitään ihmeellistä. Joskus pelaajia saatetaan parsia pelikuntoon vaikeistakin vammoista, mutta sitä harvemmin tuodaan lehdistötilaisuudessa Malisen esittämällä tavalla julki.
Jos kyse oli mediapelistä ja hätähuudon esittämisestä seurajohdon suuntaan, tämä oli todella raaka tapa tuoda asia esille.
Ja jos kyseessä oli vain vahingossa sattunut lipsautus 500 ottelua Veikkausliigassa valmentaneelta Maliselta, laittaisin hänet mediakoulutukseen.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
 - Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
 - KuPS on Suomen mestari!
 - Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
 - Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
 - Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
 - Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
 - Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 - Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
 - Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
 - Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
 - KuPS on Suomen mestari!
 - Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta