Tiukkaa vääntöä: Frankfurt tarjoaa Lukas Hradeckylle palkkakuninkuutta – kiristää istuttamisella vaihtopenkille!

© Kuva: Getty Images

Huuhkajien maalivahti Lukas Hradecky valmistautuu parhaillaan keskiviikon Liechtenstein-otteluun, mutta hänen Vladimir-isänsä käy samaan aikaan kovaa vääntöä poikansa tulevaisuudesta. Torjujan kontrahti seuratasolla on katkolla vuoden kuluttua.

SuomiFutis-sivuston maanantaina Saksasta saamien tietojen mukaan Hradeckyn nykyseura Eintracht Frankfurt tarjoaa uutta sopimusta, joka toisi suomalaiselle per heti 2,8 miljoonan euron vuosiansiot. Tämän myötä veskarin nykytulot kolminkertaistuisivat ja hänestä tulisi samalla seuran palkkakuningas. Tällä hetkellä frankfurtilaispelaajista eniten tienaa seurassa futisjumalan asemaan noussut hyökkääjä Alex Meier, jonka vuosiansioiksi arvioidaan 2,2-2,5 miljoonaa.

Vladimir Hradecky on kuitenkin iskenyt tiskiin vaatimuksen, joka ylittää seuran ”lopullisen tarjouksen” liki puolella miljoonalla eurolla. Lisäksi vääntöä lienee myös uuteen paperiin halutusta ulosostopykälästä, jonka turvin maalivahdilla olisi tarjouksen tultua mahdollisuus tarttua kesken sopimuskauden unelmapestiin jossain huippuseurassa.

Hradecky kommentoi perjantaina Yonoton-yrityksen tiedotustilanteessa välttävänsä hätiköityjä ratkaisuja (uutinen). Frankfurt puolestaan halusi saada pelaajaltaan vastauksen jo viime perjantaihin mennessä, mutta pidensi aikarajaa kuluvan viikon alkuun. Ratkaisun hetket ovat kuitenkin lähellä, sillä seuran on varauduttava hankkimaan itselleen uusi ykkösvahti.

Saksasta korviimme kantautuneiden tietojen mukaan Eintracht on neuvotteluiden aikana vääntänyt peukaloruuvia tiukalle: Mikäli Hradecky ei tee jatkosopimusta, eikä häntä saada kesällä myydyksi hyvään hintaan, uhkaa seurajohto istuttaa suomalaista nykypalkalla koko kauden ajan vaihtopenkillä. Tällöin hänen olisi vuoden kuluttua vaikeampaa löytää itselleen uusi rahakas sopimus jostain huippujoukkueesta.

Pekka Franck
Twitter: @PekkaFranck