Manchester City säästyi tuntuvalta rangaistukselta – junioripelaajan siirrosta erimielisyyksiä
Kuva: Getty Images
Urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin Cas on tullut päätökseen, että Manchester City ei rikkonut kansainvälisten pelaajasiirtojen säännöksiä, kun se hankki Benjamín Garrén, 17, argentiinalaisseura Velez Sarsfieldistä heinäkuussa 2016, kertoo BBC.
Cityä olisi saattanut odottaa kahden siirtoikkunan mittainen siirtokielto, jos Cas olisi katsonut, että tuore Valioliigan mestari olisi toiminut siirrossa väärin.
Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa oli jo hylännyt Velezin valituksen siirrosta. Cas yhtyi Fifan näkemykseen viime vuonna järjestetyn kuulemisen jälkeen.
Velezin mukaan City ei noudattanut Fifan sääntöjä, kun manchesterilaiset hankkivat tuolloin 16-vuotiaan Garrén organisaatioonsa. Velez perusteli valitustaan sillä, että Fifan sääntöjen mukaan alle 18-vuotiaat pelaajat voivat siirtyä maasta toiseen vain, jos molemmat maat kuuluvat Euroopan Unioniin.
City vastasi Velezin syytöksiin sanomalla, että Garrélla on myös Italian passi, joten hänen oli mahdollista siirtyä täytettyään 16 vuotta.
Garré on pelannut yhteensä 22 ottelua Cityn juniori- ja reservijoukkueissa. Hän on edustanut Argentiinaa alle 17-vuotiaiden maajoukkueessa.
Fifan sääntöjen mukaan alle 18-vuotiaat pelaajat voivat siirtyä ulkomaille vain:
– Jos pelaajan vanhemmat muuttavat uuden seuran maahan ei-jalkapalloilullisista syistä.
– Jos molemmat seurat ovat Euroopan Unionin tai Euroopan ekonomisella alueella ja pelaaja on 16-18-vuotias. Myös tässä tapauksessa ostavan seuran on täytettävä tietyt kriteerit opiskelun, harjoittelun, elämisen ja ja pelaajan tukemisen osalta.
– Jos pelaaja asuu 100 kilometrin säteellä ostavasta seurasta.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Haastattelu: Joni Lehtonen astuu suuriin saappaisiin Ilveksessä
- Veikkausliigan pelaajabudjetit kaudella 2026 – HJK ykkönen, suurin muutos Kuopiossa
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Veikkausliigaennakko 2026: Ilves lähtee kauteen haastajana
- Haastattelu: Jesse Öst reagoi esimerkillisesti pienempään rooliin HJK:ssa
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella