Pikkuhuuhkajien pelaaja ilmiliekeissä Veikkausliigassa – enemmän maaleja kuin SJK:lla
Kuva: Juha Tamminen
22-vuotias Rasmus Karjalainen valittiin viime vuonna Veikkausliigan kauden 2017 parhaaksi tulokkaaksi. Oululaislähtöinen laituri nousi Veikkausliigaan PS Kemissä, nousi kauden edetessä joukkueen ehdottomaksi luottomieheksi ja kiitti luottamuksesta tekemällä kahdeksan maalia ja antamalla kaksi maalisyöttöä.
Täksi kaudeksi Karjalainen siirtyi Kuopion Palloseuraan, ja tahti on vain kiihtynyt. Kausi ei ole edennyt vielä edes kesäkuulle, ja nuorukainen on jo ylittänyt viime kauden maalimääränsä. Tiistaina Karjalainen iski rangaistuspotkusta VPS:n verkkoon jo kauden yhdeksännen maalinsa. Tuolla määrällä hän johtaa Veikkausliigan maalipörssiä ylivoimaisesti kolmen maalin erolla ennen HJK:n Klaussia.
KuPS on pelannut veikkausliigaotteluistaan nyt tasan kolmasosan, joten tasaisen vauhdin taulukolla Karjalainen on häkellyttävässä 27 maalin tahdissa. Hän on kuitenkin seurannut kaksi peliä kokonaan sivusta, joten itse asiassa yhdeksän maalia ovat syntyneet yhdeksässä ottelussa.
Etenkin toukokuu on kohdellut Karjalaista hyvin, sillä miehen saldo viidessä ottelussa on kahdeksan maalia ja yksi maalisyöttö. Näissä peleissä Karjalainen on pelannut pääasiassa piikissä.
Yhdeksän kertaa osunut Rasmus Karjalainen on tehnyt enemmän maaleja kuin SJK (6) ja TPS (8), yhtä monta kuin Ilves, Inter ja Honka. Aika älytön tilasto, kun joukkueet ovat pelanneet 8-10 peliä. #Veikkausliiga
Rasmus Karjalainen johtaa maalipörssiä, Ilmari Niskanen johtaa syöttöpörssiä ja yhdessä he muodotavat Veikkausliigan kovimman tutkaparin! #KuPS #veikkausliiga
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Belgian pelaajat riitelivät kentällä ennen ihmenousua – ”Joskus sellaista tarvitaan”
- ”Ei ikinä punainen kortti” – Yhdysvallat joutuu seuraavaan MM-peliinsä ilman ykköshyökkääjäänsä
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”
- Marokon MM-tähti siirtyy Bayern Müncheniin
- Yhdysvallat jatkoon MM-kisoissa – ykköstykki katseli punaista
- Yksi MM-kisojen hurjimmista trillereistä – Belgia nousi kuilun partaalta jatkoon
- MM-jymypaukku lipui Kongon käsistä – Harry Kane ampui Englannin neljännesvälieriin
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- Ruotsalaiset valittivat tuomaroinnista Ranskaa vastaan – ”Sain kyynärpäästä naamaan”
- Brasilian luottopelaaja sivussa neljännesvälierästä – MM-kisat ohi?
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- LIVESEURANTA: Englanti jatkaa MM-neljännesvälieriin! Harry Kane nousi sankariksi
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- Erling Haalandin viime hetken maali jäi ärsyttämään vastustajan leirissä – ”Juuri niin tänään kävi”
- Brasilian luottopelaaja sivussa neljännesvälierästä – MM-kisat ohi?
- LIVESEURANTA: Brasilia neljännesvälieriin!
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
