Chelsean tähtivahti ei ilmestynyt harjoituksiin – edessä melkoinen dominoefekti
Kuva: Getty Images
Siirtoikkuna umpeutuu Valioliigan osalta ensi torstaina. Viimeinen siirtoikkunan viikko alkoi heti suurilla liikkeillä Chelseassa. Tähtivahti Thibaut Courtois tekee kaikkensa saadakseen siirron pois Lontoosta.
Courtois ei ilmestynyt maanantaina Chelsean harjoituksiin, kertoo Telegraph-lehti. Belgian maajoukkueen ykkösvahti on ollut Real Madridin kiikarissa koko kesän, mutta ratkaisu voi mennä jopa siirtoikkunan viime hetkille. Se tarkoittaa myös sitä, että Chelsealla alkaa olla kiire Courtois’n korvaajan löytämisessä.
Espanjasta kantautuu kahta eri huhua siitä, kuka olisi Courtois’n korvaaja. AS-lehden mukaan Chelsea olisi valmis maksamaan Athletic Bilbaolle 80 miljoonaa (ulosostohinta) euroa Kepasta. Sen sijaan Mundo Deportivo kertoo, että Chelsea olisi tehnyt 100 miljoonan eurona tarjouksen Atlético Madridin maalivahdista Jan Oblakista.
Näiden huhujen lisäksi Sky Sports kertoo, että Chelsean ykkösvaihtoehto olisi Stoken maalivahti Jack Butland. Stoke olisi valmis kauppaamaan Butlandin noin 30 miljoonalla punnalla.
Niin tai näin, Chelsealla alkaa olla kiire. Courtois on näillä näkymin joka tapauksessa lähdössä, mutta korvaaja pitäisi saada pika-aikataululla Lontooseen. Courtois’n siirto voi venyä yli siirtotakarajan, koska Valioliigassa siirtoikkunan umpeutuminen tarkoittaa vain tulevia pelaajia. La Ligassa siirtoikkuna menee kiinni vasta elokuun lopussa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman