Luka Modric voitti The Best -palkinnon, mutta miltä näyttää Top 10? – Katso koko lista
Kuva: Getty Images
Kroatialainen Luka Modric valittiin maanantaina FIFA:n The Best -gaalassa maailman parhaaksi pelaajaksi kaudella 2017-2018. Modric syrjäytti valtaistuimelta Cristiano Ronaldon, joka oli voittanut palkinnon kahtena edellisvuonna.
Kyseessä oli kaikkiaan kolmas kerta, kun FIFA jakoi The Best -palkintojaan. Aiemmin FIFA:n valinta tunnettiin nimellä Ballon d’Or, mutta kolme vuotta sitten se eriytyi Kultaisesta pallosta.
Ranskalainen France Football jakaa Ballon d’Orin omassa gaalassaan tammikuussa. Edelliset kymmenen palkintoa on jaettu puoliksi Cristiano Ronaldon ja Lionel Messin kesken.
Modric oli äänestyksessä lopulta melko ylivoimainen, sillä hän sai annetuista äänistä lähes kolmasosan. Eroa Ronaldoon tuli miltei kymmenen prosenttiyksikköä.
[readmore from=The-Best]
Kolmanneksi äänestyksessä sijoittui Liverpoolin maalityki Mohamed Salah, joskin eroa Ranskan teinitähti Kylian Mbappéen eroa tuli vain niukasti. Lionel Messi jätettiin tällä kertaa viidenneksi.
Tuttuun tapaan ääniä kahmivat ensisijaisesti hyökkäyspään pelaajat. Yhtään maalivahtia ei kymmenen kärkeen mahtunut, ja puolustajiakin vain yksi: Real Madridissa Mestarien liigan ja Ranskan paidassa maailmanmestaruuden voittanut Raphaël Varane. Varane voi kuitenkin lohduttautua myös sillä, että hän oli sekä Modricin että Ronaldon valinta vuoden parhaaksi pelaajaksi.
Top 10:
1. Luka Modric (Real Madrid/Kroatia) 29,05 % 2. Cristiano Ronaldo (Real Madrid/Juventus/Portugali) 19,08 % 3. Mohamed Salah (Liverpool/Egypti) 11,23 % 4. Kylian Mbappé (PSG/Ranska) 10,52 % 5. Lionel Messi (Barcelona/Argentiina) 9,81 % 6. Antoine Griezmann (Atlético Madrid/Ranska) 6,69 % 7. Eden Hazard (Chelsea/Belgia) 5,65 % 8. Kevin De Bruyne (Manchester City/Belgia) 3,54 % 9. Raphaël Varane (Real Madrid/Ranska) 3,45 % 10. Harry Kane (Tottenham/Englanti) 0,98 %LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Japanin päävalmentajalta neronleimaus murskavoitossa – ”Olen erittäin iloinen”
- Zlatko Dalić: Kroatialla ei enää varaa virheisiin MM-kisoissa – ”Se oli katastrofaalista”
- Saksa odottaa huolestuneena tietoa luottopelaajansa loukkaantumisesta – ”Ei hyvältä näytä”
- Ecuador ei ole vastannut suuriin odotuksiin MM-kisoissa – ”Tämä ei ole vielä ohi”
- Curaçao toipui rökäletappiosta historialliseen suoritukseen – ”He taistelivat kuin leijonat”
- Brasilian presidentti heitti vitsiä Neymarista: ”Tekee töitä etänä”
- Japani pisti show’n pystyyn MM-kisoissa – vastustajan putoaminen varmistui
- Belgian tähtipelaaja sivussa seuraavasta pelistä – saattaa myöhemmin lähteä MM-kisoista
- Cristiano Ronaldon sisko kritisoi Portugalin pelaajia – supertähden fanit haukkuvat joukkuekavereita
- 15 torjuntaa! Curaçaon maalivahti ylsi ennätyslukemiin historiallisessa pelissä
- Sensaatiosopimus! Brasilialaislegenda palaa ammattilaiskentille vuosien tauon jälkeen
- Siirtopaukku: Brasilian MM-tähti Lionel Messin seurakaveriksi
- Näkökulma: Hollanti paljasti Ruotsin todellisen tason MM-kisoissa
- MM-kisoissa virallinen valitus Lionel Messiin liittyen
- Brasilia avasi voittotilinsä MM-kisoissa – turnauksen ensimmäinen putoaja selvillä
- Brasilian MM-haaveille isku – tähtipelaajan loukkaantumisesta uutta tietoa
- Jalkapallon MM-kisat 20.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Jalkapallon MM-kisat 21.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- 15 torjuntaa! Curaçaon maalivahti ylsi ennätyslukemiin historiallisessa pelissä
- ”Kaikki kiehuu, veresi, rintasi” – Paraguay otti todellisen taisteluvoiton MM-kisoissa