Veikkausliigan ihmenousu veti IFK-luotsin hiljaiseksi: ”Tätä ei saa tapahtua enää koskaan”

Maarianhaminassa pelattiin sunnuntaina yksi veikkausliigakauden erikoisimmista otteluista, jolle koko sarjan historiastakaan tuskin montaa verrokkia löytyy. Kotijoukkue IFK Mariehamn johti ottelua 51 peliminuutin jälkeen 2-0, mutta sitten Ilves pani hyrskynmyrskyn. Tamperelaiset takoivat reiluun puoleen tuntiin peräti kuusi maalia. Kun vielä IFK:kin teki lopussa lohtumaalin, kirjattiin lopputulokseksi ”tenniserä” 3-6 (lue ottelusta lisää täältä).
IFK Mariehamnin päävalmentaja Peter Lundberg ei voinut kuin pyöritellä päätään pelin jälkeen.
– Kun Ilves sai 2-1-kavennuksen, edessä olikin painajainen. Olimme shokissa, täysin lamaantuneita ja romahdimme täysin. Luulimme että olemme nyt vahvempia kuin aiemmin, mutta kuusi maalia 35 minuutissa, Lundberg surkutteli Veikkausliigan kotisivuilla.
– Täysin käsittämätöntä, emme voi kuin pyytää anteeksi ja tätä ei saa tapahtua enää koskaan.
Samat joukkueet olivat kohdanneet edellisessä ottelussaan vain neljä päivää aiemmin. Ilves lähti vieraspeliin todella nuorella joukkueella, sillä sen avauskokoonpanon keski-ikä oli vain hieman yli 21 vuotta. Juuri rotaatiossa oli kuitenkin nousun ja voiton avain.
– Toisella jaksolla IFK selvästi väsähti. Se, että he vaihtoivat vain yhden pelaajan viime pelistä loukkaantumisen vuoksi, alkoi näkyä. Aloimme pelata suorempaa palloa kovalla kulutuksella olleita saarelaisia vastaan. Meillä oli enemmän vaihtuvuutta ja hyvät energiatilat, Ilveksen luotsi Jarkko Wiss selvitti Ilveksen kotisivuilla.
– Meillä oli viisi A-junnua avauksessa. Sieltä löytyi näyttämisen halua ja ennakkoluulottomuutta. Mahtava esitys kokenutta ja rutinoitunutta Maarianhaminaa vastaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia